Григор изстиска Сок и е на полуфинал

Димитров защитава титлата си в шведската столица

Обрати, драма, незабравими отигравания и Григор Димитров е на полуфиналите на турнира "If Stockholm Open". Джак Сок оказа сериозна съпротива на българина, който миналата година спечели първата си титла в тура именно в шведската столица, но в крайна сметка американецът преклони глава след 5-7 6-4 6-3 в полза на първата българска ракета. Димитров отново показа психическа устойчивост във възловите моменти и редовно викаше сервиса си на помощ, а той се озоваваше незабавно на негово разположение, когато ставаше напечено.

Така в спор за място на финала в Стокхолм за втора поредна година Григор ще срещне Бърнард Томич, който по-рано се справи с Фернандо Вердаско. С достигането си до полуфиналното каре Димитров си осигури 90 точки за световната ранглиста и €26,960 от наградния фонд. Мачът бе първи между Димитров и по-малкия с година от него Сок, който заема №51 в световната ранглиста.

Преди десетина дни американецът поднесе изненада на Мастърса в Шанхай, след като отстрани Кеи Нишикори в два сета в двубой от втория кръг, но не успя да повтори постижението си срещу друг представител от челната десетка в лицето на родната звезда.

Мачът започна с много убедително сервиране от страна на първата ни ракета, като същевременно Григор стигна до точка за пробив още във втория гейм, но Сок удържа. При 4-3 българинът стигна до нови два брейкбола, но със солиден форхенд и четири поредни точки за Сок резултатът отново бе изравнен. Показатален бе фактът, че американецът не спечели нито точка в първите 5 сервис гейма на Григор, а привидно решителният пробив за първата ни ракета надничаше зад ъгъла.

Чувството обаче се оказа измамно и се случи точно обратното. След страхотната серия от 20 спечелени точки на сервис, Григор се пропука в най-неподходящия момент. Той игра много неконцентрирано в 11-ия гейм, допусна и първата си двойна грешка, подарявайки подаванато си на Сок. След това американецът не трепна и затвори сета за 49 минути игра.

Втората част бе напът да започне по неприятен начин, след като американецът достигна до две точки за пробив в сервис гейма на Димитров, но българинът показа характер. На свой ред Григор имаше два брейкбола във втория гейм, които пропиля. Играта продължи с предимство за сервиращия, а в петия гейм българинът изправи залата на крака и заслужи поздрав на мрежата от Сок.

Григор не само задържа подаването си на нула, но за пореден път се кандидатира за победител в класацията "Удар на годината", след като посрещна мощния ретур на американеца с удар зад гърба, който се превърна в директен уинър. Нещо повече - още в следващото разиграване Димитров направи идентично изпълнение, този път между краката.

При 4-4 Сок стигна до скрит мачбол, но Григор заложи на агресивната игра, осигурявайки си геймбол след печелившо излизане на мрежата, а той бе реализиран след мощен сервис. Димитров поведе с 0-30 в десетия гейм, след което резултатът стана 15-40 и два сетбола за българина, който успя да се възползва и да прати двубоя в трети решителен сет.

Страхотни сервиси неутрализираха два брейкбола за Сок на старта на третата част, а играта се движеше гейм за гейм. При 3-3 Григор отрази нова точка за пробив и веднага след това нанесе кинжалния си удар, пробивайки за 5-3, което предизивка порой от ругатни от устата на американеца. Ситуацията бе добре дошла за Григор, който на своя сервис поведе набързо с 40-0 и не даде точка на Сок.

Така четвъртфиналът срещу Сок отиде в историята, а Григор вече мисли за следващия си съперник Бърнард Томич. До момента двамата са се срещали само веднъж, а българинът се наложи с 6-3 3-6 6-3 миналия сезон на турнира в Ротердам.