Розберг тръгва пръв в Унгария

Нико Розберг спечели квалификацията в Унгария
Колата на Хамилтън се подпали в началото на квалификацията

Лидерът в класирането във Формула 1 Нико Розберг с Mercedes спечели квалификацията за Гран при на Унгария днес, а успехът му се оказа много по-важен с оглед проблемите, които имаше съотборникът му Люис Хамилтън. Британецът отпадна в самото начало на сесията, след като колата му се подпали заради повреда и ще стартира последен. Люис се класира 21-и, но за утре ще получи нови двигател и скоростна кутия, а с наказанието за тях отива на последното място на старта.

Розберг има 14 точки аванс пред Люис преди старта край Будапеща, а това е второ състезание поред за Хамилтън, в което той ще потегли от дъното на стартовата решетка.

Миналата неделя Хамилтън тръгна 20-и в Германия и финишира трети, но „Хунгароринг" е доста по-бавна и тясна от „Хокенхайм", така че пробивът към челото на Люис ще е доста по-труден.

Място на първа редица си спечели световният шампион Себастиан Фетел с Red Bull, а третото място зае Валтери Ботас с Williams, който изпревари другия пилот на световните шампиони Дениъл Рикардо. Австралиецът изпревари Фернандо Алонсо с Ferrari, следван от Фелипе Маса с Williams и Дженсън Бътън с McLaren. Топ 10 допълниха Жан-Ерик Верн с Toro Rosso, Нико Хюлкенберг с Force India и Кевин Магнусен с McLaren.

Розберг взе квалификацията с 0,486 секунди пред Фетел, който пък изпревари с 0,15 секунди Ботас.

Това е шестата поредна квалификация, в която Хамилтън има проблеми и бившият световен шампион не е тръгвал от полпозишън от Гран при на Испания, която беше в началото на юни.

Квалификацията в Унгария се оказа по-трудна от очакваното, тъй като в първите минути на третата част заваля дъжд, а пилотите точно започваха бързите си обиколки със сликове. Розберг излетя на първия завой, но остана в зоната за сигурност, а движещият се зад него Кевин Магнусен не успя да намали достатъчно и се заби странично в предпазната стена. Зад него беше Дженсън Бътън, който подобно на Розберг успя да се размине с удара.

Другата голяма жертва се оказа Кими Райконен с Ferrari. Тимът реши двамата пилоти да направят само по една обиколка в първата част. Алонсо се класира напред, а Кими беше в бокса, когато в последните секунди Жул Бианки с Marussia го измести от 16-ото място.