Великаните, които всички смятаха за джуджета

Историята помни много случаи, в които джуджетата като очаквания се превърнаха в истински великани.
Гърция, 2004
Може би най-шокиращият от всички триумф на абсолютен аутсайдер. Гърците изплуваха от група с Португалия, Испания и Русия. На четвъртфинал бе победена Франция, на полуфинала Чехия, а на финала - домакините от Португалия.
Дания, 1992
Един от най-великите триумфи в историята на футбола. Дания заема мястото на Югославия, която е извадена от участие заради гражданската война в страната. Местната федерация буквално събира футболистите от плажовете. 0:0 с Англия, 0:1 с Швеция и 2:1 над Франция в груповата фаза извеждат тима до полуфинал. Драмата е пълна 2:2 с Холандия и дузпи, спечелени с 5:4. На финала датчаните бият Германия с 2:0 и триумфират. Снимка: Getty Images
Дания, 1992
Белгия, 1980
Белгийците бяха абсолютни аутсайдери в група с Италия, Англия и Испания. Но след две равенства и победа над островитяните се класираха за финал. Две минути преди края на редовното време резултатът е 1:1, но Хрубеш вкарва втори гол и ФРГ печели титлата.
Русия, 2008
Ех, ако не беше Испания. Руснаците бяха победени от Ла Фурия в груповата фаза, а после отново испанците спряха Сборная на полуфинал, след което вдигнаха трофея.
Чехия, 1996
С победа, загуба и равенство в груповата фаза съответно срещу Италия, Германия и Русия, чехите пробиват до четвъртфиналите. Там се справят с 1:0 с Португалия, а на полуфиналите побеждават Франция след дузпи. На финала обаче губят от Германия след "златен гол" на Бирхоф.
Турция, 2008
Южните ни съседи достигнаха до полуфиналите, където загубиха от Германия с 2:3. Те успяха да излязат от група с Португалия, Швейцария и Чехия, а на четвъртфинал излъгаха Хърватия с дузпи.

Форматът не европейските първенства претърпя големи промени.

Преди години целият континент се бореше за осем квоти за финалите, а сега във Франция ще пристигнат 24 тима - тройно повече.

За нас остават изводите какво ни е нивото, след като не можем да се класираме за схема, включваща половин Европа...

В първия мач на Петевата чета за "Кирин къп" обаче се видя, че няма нищо случайно.

Едно е ясно - и да бяхме се класирали за Евро 2016, със сигурност щяхме да сме сред големите аутсайдери.

Историята обаче помни много случаи, в които джуджетата като очаквания се превръщаха в истински великани.

В галерията ще ви припомним шест от тях.