Холандия покори европейския женски футбол в зрелищен финал срещу Дания

В мач изпълнен с обрати домакините спечелиха с 4:2 Снимка: getty
В мач изпълнен с обрати домакините спечелиха с 4:2
Холандия е едва втората страна (след Германия), която печели Европейското първенство по футбол и при мъжете, и при жените. Снимка: getty
Дания загуби финала, сле дкато поведе от дузпа още в 6-ата минута, а преди това отстрани фаворита Германия. Холандия обаче на два пъти нанесе поражение на Дания в тазгодишния турнир, след като двата тима игрха заедно и в групите (0:1). Снимка: getty
Холандия е четвъртият шампион на Европа по футбол за жени. Снимка: getty
Холандия е четвъртият шампион на Европа по футбол за жени.
Лийке Мартенс бе избрана за играч на турнира. Снимка: getty
Лийке Мартенс бе избрана за играч на турнира.
Ван ден Берг целува трофея от Евро 2017. Снимка: getty
Ван ден Берг целува трофея от Евро 2017.
За всички мачове на Холандия билетите бяха разпродадени, което доведе до рекордна за европейските шампионати обща посещаемост (на един отбор) от 110 897 души.
Снимка: getty

Женският футболен отбор на Холандия стана Европейски шампион на 6 август, след като победи в атрактивен мач тима на Дания с 4:2.

Още в началните минути на двубоя паднаха цели четири гола - по два във вратата на всеки отбор.

Първо Дания поведе от дузпа след силно изпълнение на Надим още в 6-ата минута, но четири по-късно домакините изравниха с гол на Мийдема, която се възползва от прекрасна асистенция на ван де Занден.

В 28-ата състезателката на Барселона Лийке Мартенс изведе отбора си напред с удар извън наказателното поле, а в 33-ата последва нов обрат, след като Хардер върна Дания в мача.

Второто полувреме обаче бе изцяло за „лалетата" - първо в Спице вкара от пряк свободен малко сле дподновяването на играта (51'), а в самия край на срещата Мийдема добави второто си попадение за 4:2 (89').

За домакините на първенството това бе първа титла, но тя дойде след отлично представяне и 6 победи от 6 мача с голова разлика 13:3 за „лалетата".

При това за всички мачове на Холандия билетите бяха разпродадени, което доведе до рекордна за европейските шампионати обща посещаемост (на един отбор) от 110 897 души.

Освен това Холандия спря доминацията на Германия на европейските първенства за жени, след като Бундестима спечели последните 6 надпревари.

Така "лалетата" станаха едва четвъртият шампион на Европа (след Швеция, Норвегия и Германия) и едва втората страна, която е печелила Европейско първенство и при мъжете, и при жените.