Григор отпадна от Бердих

За втора поредна година Димитров бе сломен от чеха.

Григор Димитров представи класна продукция срещу Томаш Бердих в повторение на миналогодишния финал на IF Stockholm Open, но шампионът остана верен на силните компоненти в играта си, задържа се пределно концентриран през целия двубой и това му позволи да се възползва от малкото пробойни в представянето на българина за крайното 7-5 6-4. Това е първата среща между Григор и Бердих, която не завършва в три сета.

Двамата тенисисти превърнаха първите осем гейма на мача в истински рецитал от сервис. При 1-1, добре изпълнена комбинация от мощен начален удар и перфектно пласиран форхенд даде геймбол на Григор, само че българинът го заличи с двойна грешка. Все пак два прекрасни сервиса в следващите мигове изведоха Григор напред в резултата.

Димитров използваше всеки шанс да скъсява точките и да търси атаки към мрежата, като при 3-3 се разтегна максимално за едно перфектно стоп воле и отново си върна водачеството. Бердих пък беше загубил точно една от общо 13 точки на свой сервис в първите си три подавания. Чехът обаче започна четвъртото с двойна грешка и при 30-30 Григор го въвлече в най-дългото разиграване в мача, което за съжаление приключи с грешка от бекхенд на таланта ни.

Григор подари гейма на Бердих с още един пропуск от бекхенд, а при 30-30 на свой сервис допусна и втората си двойна грешка в двубоя. Българинът обаче се пребори хладнокръвно за подаването си и след 5 минути и половина го приключи с ас по диагонала за 5-4. Още в следващия си гейм Григор излезе на мрежата със слайс в центъра на корта и Бердих го наказа за 15-40. Талантът ни заличи първия брейкбол със страхотен сервис, но се пропука при втория за 5-6.

Димитров изправи публиката на крака със зрелищно бекхенд драйв воле за 15-30 в подаването на Бердих, а дори стигна до 30-30. След това чехът го изненада с изключително рисковано изпълнение на втори сервис и си заработи сетбол, но Григор го отрази с невероятен уинър по правата от ретур. Следващият ретур на българина обаче нямаше нищо общо с класата на този печеливш удар и последва втори сетпойнт, при който талантът ни заби бекхенда си в мрежата.

Равносметката от откриващия сет сочеше, че Бердих сервираше малко по-стабилно от Димитров и успяваше да си създаде предимство в разиграванията дори от втори сервис. Григор пък стоеше твърде изтеглен зад основната линия и така и не намери начин да стигне до брейкбол в първата част.

При 1-1 след почивката, Димитров отрази шанс за пробив с гръмотевичен сервис, а прати в историята и втори със скоростен бекхенд в краката на излезлия напред Бердих. Нататък, българинът буквално надхидтри чеха на мрежта по доста елегантен начин и заслужи аванса от 2-1 гейма. Димитров ясно заяви, че още е в битката за мача, като си подсигури първи брейкпойнт с хубав минаващ удар, но Бердих не трепна и изравни до 2-2.

Чехът не повиши чувствително нивото на представянето си, но запази върхова концентрация и при 4-4 видя шанса си след грешка от бекхенд на Григор за 15-30 и спечели следващите две разигравания за решителния удар в мача. Димитров се пребори за още един брейкбол на сервира са съперника, само че Бердих отново го отрази със самочувствие и приключи битката с 6-4.