6 епични полуфинални битки на европейските първенства

Франция – Югославия 4:5, Евро 1960
Първият полуфинал на европейски първенства постави високи стандарти за следващите години. Двата отбора играеха при 1:1 през първото полувреме на „Парк де Пренс“ преди Фрасоа Хойте в 43-тата минута да даде преднина за „петлите“ на почивката. По-късно вкара още един, за да направи резултата 4:2, но Югославия осъществи един от най-великите обрати, вкарвайки три гола в рамките на пет минути. Полуфиналът остава и най-резултатният мач в историята на европейските първенства.
Югославия – Западна Германия 2:4, Евро 1976
Шампионите от Западна Германия вървяха към загубата, губейки с 1:2 11 минути преди края. Тогава Хайнц Флохе прави една от най-запомнящите се смени на европейските първенства. В игра влиза дебютантът Дийтер Мюлер, който с първото си докосване до топката вкарва мача в продължения, в които нанизва още два гола за победата с 4:2. Разписва се и във финала, където Германия губи от Чехословакия след изпълнение на дузпи.
Франция – Португалия 3:2, Евро 1984
Домакините най-после успяха да триумфират на домашно първенство след провала 24 години по-рано. Голове на Жан-Франсоа Домерг и Руи Жордао вкараха мача в продължения, където Жордао изведе португалците напред. Тогава отново блесна геният на Мишел Платини, който първо – подаде за втория гол на Домерг, след което, в 119-ата минута, с красив прехвърлящ удар прати феновете на „Велодром“ в екстаз.
Западна Германия – Холандия 1:2, Евро 1988
Холандците търсеха реванш за загубата на Мондиал 1974 и го получиха. Нещата обаче не изглеждаха толкова добре за „лалетата“, когато Лотар Матеус даде аванс на Германия от бялата точка. Холандия изравни чрез Роналд Куман. Изглеждаше, че мачът ще влезе в продължения преди драматичен гол на Марко ван Бастен в края да донесе победата за „оранжевите“.
Италия – Холандия 0:0 (3:1 след дузпи), Евро 2000
Нулевото равенство в редовното време и продълженията бе всичко друго, но не и скучно. Джанлука Дзамброта остави „адзурите“ с човек по-малко още в 34-ата минута, а „лалетата“ получиха дузпа малко по-късно. Франческо Толдо обаче отрази удара на Франк де Бур, преди Патрик Клуйверт да прати топката в гредата при следващата дузпа, която Холандия получи. При рулетката на дузпите „оранжевите“ не подобриха ударите си, а Толдо спаси решаващата на Пол Босвелт, осигурявайки финала за Италия.
Германия – Турция 3:2, Евро 2008
Турците бяха царе на късните голове в Австрия и Швейцария, но най-накрая усетиха от своето лекарство. Угур Борал бе извел турците напред, но малко по-късно Бастиан Швайнщайгер изравни, а Мирослав Клозе даде преднина на Германия 11 минути преди края. Разбира се, очакваният удар на Турция дойде чрез Семих Шентюрк, но Филип Лам осигури германския успех с удар покрай Рющю в 90-ата минута.

Остават само три мача, след които ще разберем победителят на Евро 2016.

Новият шампион, който ще наследи Испания след двата поредни успеха на „ла фурия“.

Португалия – Уелс и Германия – Франция са двата полуфинала, от които ще излязат победителите, които ще спорят за трофея на 10 юли.

Остава по-малко от седмица до големият финал, но днес ще се върнем назад в годините, за да си припомним 6 от най-великите полуфинални сблъсъци в историята на европейските първенства.