Ботев добре, Берое - ужас

Феновете на Ботев дадоха рамо на своите и в Мостар.

Пловдивският Ботев частично отсрами българските отбори в евротурнирите с равенство 1:1 като гост на босненския Жрински Мостар в първи двубой от втория квалификационен кръг на Лига Европа. Не че е кой знае какъв успех, но "канарчетата" са единственият роден състав, който не претърпя загуба тази седмица.

Носителят на Купата и Суперкупата на България Берое обаче бе разгромен с 1:4 пред своя публика след цели 27 години, откакто за последно домакинства под Аязмото в двубой от турнирите на Стария континент.

Ботев определено бе по-класният отбор в Мостар, но главният рефер - ирландецът Падрайг Сътън, донякъде повлия на изхода на двубоя, след като изгони влезлия като резерва Валери Домовчийски напълно незаслужено в края на първото полувреме.

Нападателят си пое назад топката и бе настъпен от противников играч. Вместо да отсъди фаул, реферът му вдигна картон за симулация, който бе негов втори в мача. Първият картон пък му бе даден за неправилна свяна, въпреки че четвъртият съдия позволи да влезе на терена.

По този начин численото равенство на терена бе възстановено, тъй като преди това арбитърът бе пратил под душовете и Перо Стойкич преждевременно, но напълно оправдано.

Ботев започна силно, но с пропуски се отличиха Мариян Огнянов и Анисе Абел. В средата на полувремето домакините се възползваха от лоша организация в българската отбрана и слаба намеса на вратаря Стаховяк, който бе преодолян от Симеунович след центриране отляво.

Второто полувреме обаче бе изцяло за нашите, като индикациите за това дойдоха още в първите му минути, когато Ботев изравни. Резервата Ромарио бе изведен в добра позиция от Мариян Огнянов и майсторски преодоля стража на Жрински за 1:1.

Същият този Кортзорг можеше да реши мача, но топката срещна гредата след хубав негов удар в последните минути на редовното време. Малко преди това пък Станислав Костов не успя, останал очи в очи с вратаря на домакините, а добро положение пропусна и младата надежда на българския футбол Тодор Неделев.

В крайна сметка 1:1 и отлични шансове за отбора на Мъри Стоилов, който ще търси своето на стадион "Лазур" в Бургас следващата седмица.

В Стара Загора днес празник имаше, но само преди мача. 12 000 се стекоха на стадиона, за да помогнат на любимците си. Не успяха... Точно година след кървавия атентат над израелски туристи на нашето Черноморие Апоел Тел Авив унищожи "зелените" с 4:1 под Аязмото.

Борбеният състав на Петър Хубчев нямаше какво да противопостави на гостите, които преди да са изминали и 10 минути от първия съдийски сигнал бяха довели нещата до 0:2. И двете попадения за израелците паднаха след груби индивидуални грешки на играчи от Берое.

В 5-та минута стражът на домакините Иван Караджов излезе извън наказателното поле да изчисти наглед лесна топка, но я прати право в краката на бившия състезател на ЦСКА Лукас Саша, който без забавяне с прехвърлящ изстрел от 35 метра я вкара в беройската врата. Четири минути по-късно груба грешка в центъра на терена на Игор Джоман позволи на Апоел да организира контраатака, която завърши с извеждащо подаване на Горнада към Дамари, който с шут покрай Караджов покачи на 2:0.

В 25-та минута комбинация между Илиев и Пламен Крумов по дясното крило завърши с центриране. То намери Венци Христов, който с майсторски изстрел намали на 1:2. В началото на второто полувреме Берое бе по-активният тим и създаде няколко положения, след които можеше да изравни.

Най-чистото от тях бе в 51-та минута, когато Борислав Стойчев стреля с глава, но в аут. В 53-та минута обаче след поредна грешка в отбраната на заралии, Лукас Саша подаде към оставения непокрит Дамари и нападателят на Апоел покачи на 3:1 за своя отбор с втория си гол в срещата.

В 61-та минута Апоел вкара поредно попадение. Шехтер се откъсна от центъра сам срещу вратаря и без проблем оформи крайното 4:1 за Апоел и съвсем обезмисли реванша, който е след седмица в Израел.