Сингапурец спря Фелпс по пътя към 23-тото злато

Точно така, момчета - 3 2-ри места!
Състезанието обаче принадлежеше на Джоузеф Шуулинг, който слезе 0.75 сек под триото и постави нов олимпийски рекорд в дисциплината - 50.39

Джоузеф Шуулинг от Сингапур влезе в историята, след като спечели старта на 100 метра бътерфлай. Шуулинг донесе първи златен медал за страната си и попречи на Майкъл Фелпс да спечели 23-ти такъв в изключителната си кариера.

Американецът, който бе защитаващ титлата си в тази дисциплина и обави, че ще сложи край на кариерата си след края на Игрите, завърши на втора позиция в спираща дъха битка с Чад ле Кло от Южна Африка и Ласло Чех от Унгария. И тримата завършиха с еднакво време - 51.14 сек, а първи стана Шуулинг с олимпийски рекорд от 50.39 секунди.

"Аз съм просто разтърсен! Не мислех, че това е възможно. Просто е истинска лудост, заяви 21-годишният победител от Сингапур. Беше едно много, много трудно състезание. И аз го правя, след като никой в моята страна не е имал нищо подобно преди. Феноменално е колко много хора, не само от Азия, не само от Сингапур, ме подкрепяха, заяви Шуулинг.

Притежателят на 27 олимпийски медала Фелпс се надяваше, че ще спечели олимпийската титла в тази дисциплина за четвърти пореден път, но този път изненадан от сингапурската сензация прибира за първи път медал със сребърен цвят в Рио.

"Видях второ място срещу името си, погледнах около мене и видях, че Ласло и Чад са равни с мене. И трябваше да има три втори места - както и стана. Специално е да си едно място нагоре. Няма да се оплаквам обаче от нищо, имам още един финал и се надявам, че ще спечеля златото там", каза от своя страна Фелпс.

Среброто е четвърто за Чех, който вече е на 30 години, а все още не е печелил злато. Трима спортисти на второ място се случва за първи път в олимпийско плуване, но не е безпрецедентен момент в историята на спорта и на олимпийските състезания в другите спортове въобще. Така например миналата година на Световното първенство в Казан по плуване три момичета се наредиха на трета позиция на 200 метра бруст. През 1984-а година пък четирима спортисти са взели едновременно сребро в една дисциплина на гимнастиката.