Пасивността на Аутуори закопа Лудогорец

Досега Аутуори получаваше похвали за подобрената защита на Лудогорец. Но Леверкузен беше първият отбор през този сезон, който подходи по-смело срещу "орлите" и който показа някаква класа в нападение срещу тях - в резултат старите проблеми с бековете веднага лъснаха, пролича си и че Моци и Недялков далеч не са сработени в центъра на отбраната Снимка: Ludogorets.com

Фалстартът на българския шампион Лудогорец в група А на Лига Европа няма как да мине за изненада.

В каквато и форма да се намираше преди снощния мач в Разград, Байер Леверкузен беше фаворит за този сблъсък, и като цяло за първото място в тази група. Немците спечелиха с 3:2, след като обърнаха от 0:2, а след мача и треньорът, и футболистите на Лудогорец признаха превъзходството на съперника и говореха за загубата като за нещо неизбежно.

Колкото и силно да игра Байер обаче, поражението можеше да бъде избегнато и се дължи най-вече на пасивността на бразилския треньор Пауло Аутуори, който още веднъж се провали във важен двубой на "орлите".

Само след половин час игра Лудогорец можеше да се похвали със стопроцентова ефективност в атака и с два гола аванс. И то срещу един разколебан отбор, последен в своето първенство след три загуби от три мача, с треньор, чието бъдеще вече се поставя под въпрос.

Отбор с млади футболисти, които нямат европейския опит на основните фигури на разградчани. Също така, това беше един отбор на Леверкузен, решил да даде почивка на няколко свои титуляри, докато още един играч, предвиден за титуляр (Свен Бендер), се контузи на загрявката и трябваше да бъде заменен.

Как при съперник в нокдаун и при подкрепата на своята публика Лудогорец рухна така категорично?

Всъщност пробойните при българския шампион си личаха твърде отчетливо още при 2:0. Лудогорец не показа необходимата тактическа зрялост, за да "убие" мача. Техничните футболисти в предни позиции не успяха да задържат топката и да свалят темпото, а предаваха твърде лесно притежанието й и целият тим се прибра твърде близко до наказателното си поле.

Така "орлите" започнаха да играят в стил, който просто не им отива. Те заиграха в глуха защита, но си пролича, че синхронът между Козмин Моци и Антон Недялков в центъра на отбраната още не е на висота, а бековете си остават доста неориентирани в дефанзивен план.

В тези минути и Байер все още грешеше често и даваше възможности на Лудогорец да контраатакува, скоро обаче гостите върнаха единия гол и очевидно за "орлите" предстояха тежки минути.

Аутуори обаче не предприе нужните тактически корекции.

След почивката Лудогорец продължи да играе по този пагубен начин и головете във вратата на Ренан дос Сантос изглеждаха въпрос на време.

Те паднаха след поредни лековати грешки - Юлиан Бранд беше оставен абсолютно сам по крилото, за да се стигне до добавката на Телин за 2:2, после Марселиньо сбърка безотговорно един пас в центъра и при контраатаката Хаверц още един път беше оставен да стреля, за да донесе пълния обрат.

Чак при 2:3 Аутуори се сети да вкара в игра Яцек Горалски, а присъствието на полския национал беше необходимо докато домакините още водеха в резултата. Краткото събуждане на разградчани след това и ударената от Недялков греда само напомниха, че Лудогорец може да играе по друг начин - а задачата на треньора беше да го напомни на футболистите далеч по-рано.

Сега Лудогорец продължава да има добри шансове да излезе от тази група, в която са още Цюрих и АЕК Ларнака, но загубата боли.

Боли, защото можеше да бъде взет скалпът на именит европейски съперник. И защото само година по-рано Лудогорец удари друг силен немски отбор, Хофенхайм, с 2:1 на същия стадион. Тогава българският тим на свой ред направи пълен обрат благодарение на точни тактически промени през второто полувреме.

Сега обаче в Разград не разполагат с тактическите умения на Димитър Димитров-Херо. И вместо него имат на скамейката треньор, който не показва, че може да реагира по време на двубоите и да променя развоя им.