Милен Стаменов
06.12.2018, 22:17 (обновена 08.12.2018, 09:24)
Николай Йорданов

Снимка: © BGReferee.org

Николай Йорданов, при когото Лудогорец няма загуба вече 31 мача, първо побутна ЦСКА, а накрая стана за смях с двете минути продължение

Равенството в дербито между ЦСКА и Лудогорец не донесе промяна нито в ситуацията в българското първенство, нито в доверието към българските съдии.

Сезонът в Първа лига не върви никак добре за Левски и ЦСКА, които вече осъзнават, че и този път няма да могат да катурнат шампионите от върха. Затова няколко мача на съмнителни съдийски грешки в тяхна вреда ги накараха дружно да нададат вой в посока Разград.

Върхът беше при загубата на "армейците" от Славия преди няколко дни, когато Волен Чинков подмина поне една-две откровени дузпи за ЦСКА. Естествено, от "Армията" реагираха, назначението на Николай Йорданов за дербито с Лудогорец беше прието враждебно, а лично Пламен Марков поведе шествие на феновете против "гаврата с ЦСКА".

Клубът създаде необходимата организация да натисне хубаво Йорданов и на мача получи своето.

Реферът започна с грешките още в началото, когато извади жълт картон на Сисиньо за чисто влизане. Със започването на второто полувреме при 1:0 той си затвори очите за кристална дузпа за Лудогорец, а не след дълго ЦСКА изравни.

В края Сисиньо направи фаул за задължителен жълт картон и беше изгонен, а уплашеният Йорданов реши да компенсира и да приключва по-бързо мача, давайки нелепите две минути продължение. Това решение гарантира, че дербито ще приключи с разправии и че и двата отбора ще са недоволни от съдийството.

Което едва ли изненадва някого, тъй като ръководенето на мачовете от Първа лига и този сезон е на очакваното ниско ниво.

Вече не остана съдия, който да не се е изложил някъде, а стратегически реферски грешки донесоха поне 5-6 т. на Лудогорец дотук през сезона.

Но конкурентите също са достатъчно подпирани. В ЦСКА плачат за неотсъдените дузпи срещу Славия, но забравят, че никога нямаше да стигнат и до точката срещу Ботев в Пловдив без Волен Чинков, който си затвори очите за още по-чиста дузпа срещу Густаво Алфонсо.

В Левски бяха бесни на съдиите, когато загубиха от Черно море за Купата на България и от Ботев Враца за първенство, но тази седмица дори измислената от Петър Костадинов дузпа не успя да ги добута до победа не над друг, а над предпоследния Септември.

Както винаги, подпиране на силните има, и то непрестанно. А поне една част от грешките няма как да минат за неумишлени.

Да се обсъжда дали единият е по-подпиран от другия няма никакъв смисъл, когато съдиите остават уплашени, объркани и оплетени в зависимости. И опропастяват цели мачове.

Затова не се подвеждайте по реването за правда на футболни треньори като Ел Маестро, чийто дефанзивен подход попречи на ЦСКА в поредно дерби и който по тази причина още не може да победи нито един противник от топ 5 в класирането.

И не се трогвайте от роптаенето на футболни шефове като Гриша Ганчев, който иначе се похвали, че и той ги е правил "тези работи" със съдии и противници в края на 90-те, но не бил изпитвал морално удовлетворение и сега се възмущава, че някой друг ги прави.

Българските така наречени грандове не искат съдийството да се оправи, просто искат да го направляват в своя полза.

Независимо кои от тях се справят по-успешно с тази задача, българският футбол си седи в тинята. А точно хората, които предпочитат да печелят със съдии, никога няма да го измъкнат оттам.

Oще: армейците  български футбол  вой  волен чинков  всеобщо ползване  грандове  гриша ганчев  дерби  дузпа  йордан сталев  левски  лудогорец  натиск  нестор ел маестро  николай йорданов  оплакване  подпиране  продължение  протест  първа лига  рефер  роптаене  септември  сисиньо  съдии  съдийство  съдия  тиня  цска  цска-софия  червените  шествие