Ливърпул се поклаща към титлата уморен, напрегнат и осакатен от контузии

Клоп беше раздразнен след мача и се оплака от съдийството през второто полувреме, твърдо отрече и предположението, че футболистите му се огъват под напрежението Снимка: Getty Images

Умореният, напрегнат и осакатен от контузии Ливърпул вече не крачи към титлата така, както го правеше преди Нова година.

От онзи мач срещу Арсенал на 29 декември, спечелен с 5:1, формата на лидера в подреждането постепенно пада, за да се стигне до двете поредни равенства 1:1 срещу Лестър и Уест Хем.

06:47Пелегрини: Клоп е свикнал да бие със засади

В сряда играчите на Юрген Клоп имаха прекрасната възможност да поведат със 7 т. на Манчестър Сити на върха в класирането, а по-малко от седмица по-късно разликата е само 3 т. и в треньора и футболистите се забелязват все по-ясни признаци на нервност.

В тон с цвета на екипите си, "мърсисайдци" изиграха сив мач на "Лондон Стейдиъм" вчера и създадоха най-чистите си положения след две шокиращо проспани засади от страничните съдии.

При първата ситуация Садио Мане отбеляза, а втората дойде в 94-ата минута, когато резервата Дивок Ориги можеше да донесе победата, но пропусна.

Извън тези положения атакуващите футболисти на Ливърпул се мъчеха, нападателното трио беше обезличено, а тимът пусна лековат гол и нямаше да е незаслужено да загуби срещата.

В предни позиции я нямаше плавността при изграждането на комбинациите, нямаше я очакваната от Наби Кейта креативност, а разбирателство между някои от съотборниците липсваше. Роберто Фирмино се връщаше дълбоко назад, без обаче да окаже някакво влияние върху развоя, докато Салах и Мане стартираха обещаващо, но ставаха все по-нервни с изтичането на минутите.

Английските медии пишат често за напрежението, което тегне над Ливърпул заради все по-реалния шанс титлата най-сетне да отиде на "Анфийлд". Доколко играчите се справят с това напрежение все повече е под въпрос, но обяснение номер 1 за спада във формата няма как да не са контузиите.

"Червените" допуснаха само 7 гола в откриващите си 19 мача от тази кампания, но за последните 6 двубоя инкасираните попадения са 8, а сухата мрежа е само една.

В отсъствието на Трент Александър-Арнолд, Деян Ловрен и Джо Гомес проблемите в отбрана не са неочаквани, а без Джорджиньо Вайналдум и Джордан Хендерсън в центъра, отборът е още по-уязвим. Срещу Уест Хем се наложи Адам Лалана да прави първия си старт за тима от ноември насам, докато на скамейката седяха тийнейджърите Рафа Камачо и Къртис Джоунс.

Затова решението Натанаел Клайн да бъде преотстъпен в началото на месеца изглежда като все по-голяма грешка. След мача снощи Юрген Клоп опита да омаловажи причините за тревога, в същото време привържениците нямат нужда от напомняне, че Ливърпул все още е водачът на Висшата лига и държи своята съдба в собствените си ръце.

Подобрение обаче е необходимо, и то бързо - защото с представяне като сегашното, в оставащите 13 кръга авансът няма да издържи.