Гуардиола измени на себе си и насочи Сити към още един провал в Лигата

Гуардиола вече има 10 загуби в 26-те си гостувания при преки елиминации. Победите са едва 6. Резултатите му обаче са съвсем различни при домакинства, което дава надежди на Сити за реванша Снимка: Getty Images

Когато си фаворит в един сблъсък, получиш дузпа в самото начало, а после звездата на съперника напусне поради контузия, от теб се очаква най-малкото приемлив резултат.

Когато загубиш мача без да си създал истинско положение за гол и без да си опитал да промениш подхода си с напредването на срещата, вече ти се налага да потърсиш собствените си грешки, за да си обясниш случилото се.

Пеп Гуардиола се намира именно в тази ситуация след поражението на неговия Манчестър Сити с 0:1 от Тотнъм. Първият четвъртфинален сблъсък между двата тима в тазгодишната Шампионска лига изведе на преден план много от проблемите на "гражданите", макар че впоследствие мениджърът се задоволи с обяснението, че отборът му е контролирал мача и не е заслужавал да загуби.

Всъщност контролът на Сити беше доста илюзорен и Тотнъм заслужи своята победа. Маурисио Почетино спечели треньорския сблъсък, като избра вече превърналия се в класически подход за спиране на Сити: оставяш им топката, но ги пресираш. И знаеш, че ще сгрешат.

Затова на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" бранителите на гостите получиха доволно много време да разиграват, но Тотнъм изключително добре блокираше пространствата пред тях, за да предизвика грешките им. Тактическата интелигентност на Хюн-Мин Сон и Деле Али допринесе много за неточностите на Кайл Уокър, Фабиан Делф и Аймерик Лапорт.

И докато грешките в защита не са нещо съвсем нетипично за Сити, голямата изненада дойде от това, което (не) направи атаката.

При всичкия потенциал на футболистите в предни позиции, "гражданите" не направиха почти нищо пред Лорис и не се виждаше как ще вкарат гол.

След пропуснатата дузпа (там Агуеро поднесе максимално удобна за вратаря топка, която няма как да не бъде отразена, стига стражът да уцели ъгъла) Сити нямаше никакви идеи.

Интензивността на пасовете, с която сме свикнали отборът да отключва и най-организираните защити, не беше налице и на Сити липсваше скоростта и изненадата в комбинациите, а за Тотнъм беше сравнително лесно да отбива нападенията.

В гостуващия тим личеше някаква нетипична предпазливост, вероятно продиктувана от краха с 0:3 на "Анфийлд" миналия сезон от Шампионската лига.

В стремежа си към сигурност и сдържаност във вчерашното гостуване, Пеп Гуардиола измени на своя футболен стил, който разгърна с такъв зашеметяващ успех в Манчестър.

"Гражданите" излязоха като отбор, който не би бил против равния резултат. Играта очевидно не вървеше, но мениджърът не се реши да промени по-смело мача и пусна Кевин Де Бройне и Лерой Сане едва в 89-ата минута, като преди това се задоволи само с равностойната смяна на Агуеро с Габриел Жезус. Особено необяснимо беше задържането до последно в игра на неориентирания Рияд Марез.

Треньорските грешки, вялото представяне на футболистите и контузията на Бернардо Силва натежаха, но шансовете на Сити за обрат остават добри. Дори мнозина вече изказват мнение, че шампионите на Англия остават фаворити за място на полуфинала.

В миналото Тотнъм е изпитвал големи трудности без Хари Кейн, а Почетино вече призна, че очаква голмайсторът да бъде аут до края на сезона. Увереността на целия отбор пада, когато звездата не играе и в колкото и добра форма да се намира Хюн-Мин Сон, той не може да компенсира психологическата зависимост от Кейн.

На "Етихад" Сити ще трябва да се възползва от това и да докаже, че е много по-силен в домакинствата.

Но реваншът на 17 април ще е голям тест за самия Гуардиола, който изглежда ще трябва да измисли нещо ново в игровия план, за да не пропилеят "гражданите" и вторите 90 минути от сблъсъка.

В противен случай ще последва още едно отпадане на четвъртфинал и поредно разочарование в Шампионската лига за Гуардиола, който в първия си сезон в Манчестър беше елиминиран от Монако, а миналата година беше пометен от Ливърпул.

В третата година от неговия манчестърски проект, едно отпадане на четвъртфинал, и то от третия в домашното първенство, няма как да е нещо различно от провал.

Провал, който едва ли някой трофей на домашната сцена може напълно да компенсира.