Беларус ни нарита, наби и отказа от всякакви мечти за Световното | sportcafe.bg

Беларус ни нарита, наби и отказа от всякакви мечти за Световното

09.06.2017, 23:30 (обновена 10.06.2017, 00:05)
Страхил Попов

България не изигра добре мача с Беларус и загубата с 1:2 сложи край на надеждите за класиране. А след победата над Холандия, сега националите слязоха обратно на земята

България загуби с 1:2 гостуването от Беларус в квалификация от група „А" за Мондиал 2018.

Важният мач протече злощастно за българските национали и с груба игра и внимателно подреждане в защита Беларус измъкна победата без да блести.

Така България на практика се прости с шансовете си да завърши на едно от първите две места в групата и да се бори за класиране на Световното първенство.

Мачът започна лошо за българския отбор. Беларус наложи домакински натиск в началните минути, пресираше активно и контролираше топката.

Домакините опитваха да използват физическото си предимство и постоянно да отправят топки към нашето наказателно поле от тъчове и преки свободни удари. Те обаче не стигнаха до чисти положения и единствената кризисна ситуация за нашите дойде в 14-ата минута, когато Маевски стреля коварно от пряк свободен удар, но Михайлов беше на мястото си и спаси.

Първата по-смислена атака за България се случи в 21-ата минута, когато Делев комбинира бързо с Манолев, но ударът на играча на ЦСКА-София беше спасен от Черник.

Националите заиграха по-добре и още няколко пъти поставиха под напрежение защитата на съперника. Точно тогава обаче дойде фаталната грешка в защита.

В 31-ата минута при наглед не особено опасна атака на Беларус Чорбаджийски откровено задържа Лаптев в наказателното поле и реферът нямаше как да не отсъди дузпа за Беларус. Михаил Сиваков изпълни лошо от бялата точка, но топката мина под плонжа на Михайлов - 1:0 за домакините.

До края на първата част Беларус се прибра в своята половина, а българите трудно организираха атаки и се отчетоха с неточни удари отдалеч на Ивелин Попов и Александър Тонев. Точно преди почивката българската защита отново заспа и остави Лаптев да стреля силно пред наказателното поле, но Николай Михайлов спаси.

През второто полувреме България имаше териториално предимство, докато Беларус откровено се прибра в защита и продължи с грубата си игра. В 54-ата минута Спас Делев беше сменен принудително след поредното тежко влизане срещу него, а малко по-късно селекционерът Петър Хубчев извади и Ивелин Попов, за да пусне на негово място Ивайло Чочев.

Националите опитваха атаки, но отново не създаваха опасни положения.

В 80-ата минута при една контраатака за Беларус Павел Савитски преодоля Божиков и с елегантен прехвърлящ удар матира зле позиционирания Михайлов - 2:0 за Беларус.

Едва в 91-ата минута националите върнаха един гол. При центриране отдясно топката стигна до далечната греда, където дебнеше Георги Костадинов. С нисък удар в далечния ъгъл той преодоля Черник за 1:2, но за нещо повече нямаше време и България загуби срещата.

В другите два мача от нашата група „А" Холандия очаквано победи Люксембург с 5:0, а Швеция победи Франция с 2:1 с победен гол в самия край.

В класирането България вече е на четвърто място с 9 т., пред нас е Холандия с 10, Франция с 13 и Швеция също с 13. След победата си днес Беларус събра 5 т.

Oще: беларус  божидар чорбаджийски  българия  георги костадинов  грубо  дузпа  загуба  защита  ивелин попов  квалификация  класиране  мечти  мондиал 2018  наби  нарита  национален отбор  национали  николай михайлов  отказа  петър хубчев  принудителна смяна  световно първенство  спас делев