Холандия ни свали на земята и ни отказа от всякакви надежди за Мондиал

Дейви Прьопер отбеляза два гола в нашата врата, а българската защита беше неподготвена за играта му Снимка: Getty Images

България загуби с 1:3 от Холандия в световна квалификация и на практика се прости с всякакви надежди да играе на Мондиал 2018.

Националите не успяха да повторят добрата си игра от срещата с Швеция преди три дни и заслужено отстъпиха на направилите силен мач холандци.

Селекционерът Петър Хубчев беше направил три промени в титулярния състав в сравнение с мача с Швеция, но включването на Атанас Зехиров, Александър Цветков и Георги Терзиев не беше успешно.

България започна прибрано мача и очакваше натиска на холандците.

Първата опасност пред наказателното ни поле дойде в 6-ата минута след неуспешно изчистване на Божиков, но Ариен Робен не успя да се ориентира с топката в крака и загуби. Още в следващата минута обаче комбинация между Промес и Дейли Блинд завърши с центриране по земя отляво, а Дейви Прьопер беше оставен непокрит и отблизо засече във вратата - 1:0 за домакините с първия им изстрел към вратата.

Последваха трудни минути за България с още няколко опасни холандски атаки. Но в 17-ата минута като от нищото създадохме най-чистото си положение в мача до момента. Ивелин Попов изнесе топката, тя стигна до Страхил Попов отдясно, който я качи на главата на Георги Костадинов.

Халфът отправи добър удар в далечния ъгъл, но топката срещна гредата.

До края на полувремето Холандия продължаваше да натиска и владееше почти изцяло топката, но стигна само до няколко неособено опасни изстрели. Хубчев опита промяна още в средата на полувремето като смени Александър Цветков със Симеон Славчев и ротациите в халфовата линия направиха играта на българите една идея по-раздвижена. Продължавахме обаче трудно да комбинираме в противниковата половина.

През второто полувреме мачът продължи по същия начин и вторият гол на Холандия дойде логично.

В 67-ата минута българската защита отново не беше подготвена, остави Блинд да пробие на левия фланг и да центрира, а Ариен Робен засече точно за гол, много подобен на първия - 2:0 за Холандия.

Точно когато не се виждаше как България ще се върне в мача, националите вкараха неочаквано попадение.

В 70-ата минута Ивелин Попов центрира от пряк свободен удар, а Георги Костадинов съвсем леко закачи топката - достатъчно за да отбележи в трети пореден мач на националите.

При 1:2 обаче българите нямаха сили да направят нещо повече и скоро отново се огънаха пред холандските атаки. В 80-ата минута поредна атака отляво доведе до центриране на Куинси Промес, а Прьопер беше абсолютно сам в наказателното поле и с глава вкара втория си гол в мача.

В другия мач от нашата група Швеция отнесе Беларус с 4:0. Така България е на четвърто място в групата с 12 т., Холандия мина пред нас с 13. Лидерът Франция се издъни 0:0 при домакинството на Люксембург, но все пак излезе еднолично на върха със 17 т., докато Швеция има една по-малко.

Последните два мача на България в тези квалификации са домакинство на Франция на 7 октомври и гостуване на Люксембург три дни по-късно.