Италия - Англия: 82 години война на терена | sportcafe.bg

Италия - Англия: 82 години война на терена

Дидро
31.03.2015, 18:12 (обновена 02.04.2015, 06:40)

1 от 17 снимки Назад Напред

1961, Италия - Англия

Италианците изнасят вратаря Лоренцо Буфон от терена в 55-ата минута на мача срещу Англия, игран на 24 май 1961 г. Контузеният страж е братовчед на дядото на Джиджи Буфон, който сега пази на Италия. Англичаните губят с 1:2 до 77-ата минута, но печелят с 3:2 пред 90 000 в Рим.

82 години те кръстосват оръжия по терените на Европа за надмощие.

Италия и Англия, две големи сили на футбола, са изиграли 25 двубоя помежду си, като италианците водят с 11 победи срещу 8 на британците.

Първата им среща е пред очите на Дучето Мусолини през 1933 г., когато англичаните отказват да вдигнат ръце за фашистки поздрав преди мач в Торино. Срещата завършва 1:1.

По това време Англия категорично отказва да играе на световни първенства, претендирайки, че никоя от нациите няма право да се мери с родината на футбола.

Затова и година по-късно, вече като световен шампион, Италия отива за приятелски мач в Лондон, наречен от медиите в Европа "финал за световна титла".

Приятелски?

В 120-ата секунда Тед Дрейк чупи глезена на Луисито Монти, звездата на италианците. До 13-ата минута англичаните водят с 3:0 и изпускат дузпа. Замирисва на разгром.

Но италианците се вдигат и смълчават стадиона на Арсенал "Хайбъри" с играта си. Но стигат само до 2:3 в края.

Контузиите са десетина. Английският капитан Еди Хапгууд е със счупен нос, Дрейк едва ходи, Ерик Брук е с тежка травма на ръката.

Вратарят на гостите Карло Чересоли се появява на банкета, даден вечерта от английските домакини, с огромен оток под окото.

"Войната на "Хайбъри" предизвиква английските вестници да призоват националния тим да не играе международни мачове. В Италия пък наричат своите "Взвод от герои" и им дават морална победа.

Друг велик мач се играе през 1948 г., когато италианците още са действащ световен шампион.

Така двубоят в Торино пак е обявен за "мач за титлата". Англия бие с 4:0 страхотен италиански тим, в който играят 7 звезди от местния Торино, наричан Гранде Торо.

Точно 353 дни след този мач те загиват в катастрофата на хълма Суперга край града, където самолетът им се разбива.

Италия бие Англия след 8 опита, чак през 1973 г. Но след това печели 11 от следващите 16 мача до днес.

Незабравима е битката в Рим, когато на Англия стигаше реми за директно класиране на Мондиал 1998 г., а окървавени, уморени и страдащи, "трите лъва" удържаха 0:0.

Или онзи мач за трето място от световното през 1990-а, когато в Бари Роберто Баджо открадна топката от ветерана Питър Шилтън и вкара - 2:1 за Италия.

Голямо съперничество на две огромни сили в играта. Между тях приятелски мачове няма.

Контроли - да, но не ги наричайте приятелски...

Oще: англия  боби муур  джачинто факети  италия  никола берти  пол инс  роберто баджо  съперничество  футбол