Чехия обърна безпомощна България в дебюта на Балъков

Българските футболисти доста залитаха и падаха по терена в Прага, а загубата им можеше да е доста по-изразителна Снимка: LAP.bg

България загуби от Чехия с 1:2 в Прага в третата си квалификация за Евро 2020.

Срещата беше дебют за Красимир Балъков като селекционер на националите и той заложи на смел и експериментален състав, но с изключение на ранния гол, "лъвовете" не покаха почти нищо смислено на стадион "Дженерали Арена".

Те можеха да загубят с доста по-голям резултат, ако не бяха множеството пропуски на чехите.

Началото беше прекрасно за българските национали - Чехия опита да натисне, но нашите откриха при първата си атака.

В 3-ата минута Ивелин Попов центрира отдясно и Исмаил Иса с глава простреля Вацлик за 1:0.

Домакините изглеждаха объркани от шока, но постепенно се настаниха в нашата половина и още в 19-ата минута България допусна лековат изравнителен гол. При една изсипана топка към пеналта, дебютантът Кристиан Димитров първо се подхлъзна, после с шпагат предостави топката на Патрик Шик, който от чиста позиция не сгреши за 1:1.

Чехия натисна мощно след гола си и в следващите минути всяка тяхна атака изглеждаше голова. На няколко пъти късметът покри България, веднъж и гредата помогна на Михайлов, а вратарят спаси удар отблизо на Алекс Крал.

Българите въобще не успяваха да задържат топката, но някак удържаха до почивката без да получат втори гол. Точно преди края на полувремето Кристиян Малинов заслужаваше да бъде изгонен с втори жълт картон, но съдията го пожали.

В 50-ата минута логичното се случи и след нова грешка в българската защита Патрик Шик финтира Божиков и отбеляза втория си гол - 2:1 за Чехия.

Домакините видимо свалиха темпото, след като поведоха, и "лъвовете" получиха повече пространство, но отново губеха топката по елементарен начин.

До края Чехия беше близо до гола още няколко пъти, въпреки че и голмайсторът Патрик Шик беше изваден от игра.

В последните секунди България успя да наложи стихиен натиск и стигна до няколко центрирания пред Вацлик, но точно преди последния съдийски сигнал малко не достигна на Ивелин Попов да засече една изсипана топка.

След загубата България отиде на четвърто място в група А с 2 т. от три мача.

По 2 т. имат също Косово и Черна гора, които днес завършиха 1:1, а Чехия събира 3 при два изиграни мача. Лидер е Англия с 6 т., също от два мача.

В понеделник за България предстои много важно домакинство на Косово.