Непримирима, обединена, вдъхновяваща България разруши шведското проклятие

Страхотен български национален отбор надви Швеция с 3:2 на националния стадион "Васил Левски" в световна квалификация.

Българите прекратиха ужасната серия срещу шведите, срещу които нямахме победа от 50 г., а в последните мачове имахме само загуби без нито един вкаран гол.

Днес срещата започна чудесно за нашите, които заиграха прибрано, но използваха моментите си на контраатаки.

При една от тях Станислав Манолев откри резултата с глава в 12-ата минута след подхваната от Ивелин Попов атака и центриране на Миланов отляво.

В 15-ата минута при един корнер пред вратата на България Георги Костадинов събори Андреас Гранквист в наказателното поле и италианският рефер Паоло Талявенто отсъди дузпа за Швеция.

Вратарят Пламен Илиев, предпочетен за титуляр при отсъствието на Владислав Стоянов и Николай Михайлов, уцели ъгъла на Емил Форсберг и спаси дузпата, а впоследствие отрази и добавката от непосредствена близост.

Няколко минути по-късно националният селекционер Петър Хубчев беше изгонен от скамейката, защото реагира бурно на пресилено отсъден фаул от съдията след симулация на Дурмаз. В гнева си Хубчев хвърли шише с вода на земята.

Не след дълго Швеция все пак стигна до изравнителен гол. При нов корнер в 29-ата минута Илиев и защитата пред него увиснаха и Микаел Лустиг засече с глава за 1:1.

Само 4 минути по-късно Георги Костадинов се възползва от центриране на капитана Ивелин Попов от пряк свободен удар и направи 2:1 за България.

В края на полувремето обаче шведите отново взеха инициативаха, нашите се върнаха твърде назад и бяха наказани. Петър Занев остави Лустиг да центрира отдясно и Маркус Берг стреля неспасяемо с глава - 2:2.

През втората част имаше тежки минути за нашите. Швеция натискаше, а Пламен Илиев трябваше да действа решително на вратата. В 59-ата минута той спаси много силен изстрел на Форсберг, почти веднага след това отново Форсберг можеше да вкара, но Илиев парира и този удар.

Постепенно българската защита стабилизира представянето си и отново започнахме да поглеждаме към шведската врата.

Дочакахме своя миг в 79-ата минута, когато Ивайло Чочев отне топката в центъра и започна контраатака, продължена от Ивелин Попов.

Капитанът върна на Чочев, който не се поколеба да стреля малко пред наказателното поле и матира за трети път шведския вратар.

До края нашите удържаха, за да се поздравят с историческата победа и да прибавят нови три точки към актива си.

В другите мачове от групата Франция разби Холандия с 4:0, а Люксембург победи Беларус с 1:0. Така в класирането България се намира на трето място с 12 т., с 4 по-малко от лидера Франция и с една под Швеция. Холандия остава зад нас с 10 т.

Следващият мач на "лъвовете" е още в неделя, когато гостуваме именно на холандците.