Инфарктна и трагикомична победа за България срещу скромния Люксембург | sportcafe.bg

Инфарктна и трагикомична победа за България срещу скромния Люксембург

06.09.2016, 23:43 (обновена 07.09.2016, 01:10)
александър тонев

Тонев влезе като резерва и минута преди края вкара невероятен гол с левия крак, който донесе победата на България срещу Люксембург

В инфарктен и на моменти трагикомичен мач България победи Люксембург с 4:3. Това беше първа среща от група А на квалификациите за Мондиал 2018.

Пълният аутсайдер в групата Люксембург създаде големи проблеми на българския национален отбор и можеше да си тръгне с една или даже с три точки от „Васил Левски". Феноменален гол на Александър Тонев в 93-ата минута донесе успеха, а преди това малкото зрители на стадиона видяха зашеметяващи обрати в резултата.

Допреди днешния мач футболното джудже Люксембург имаше само един гол в българската врата - през далечната 1969 г. Тази вечер обаче отбеляза цели три гола от трите си точни удара във вратата на Владислав Стоянов. Така България стана първият отбор в историята, допуснал три гола от Люксембург като домакин. Също така, в последните си 45 официални мача Люксембург е спечелил общо 9 точки, а балансът му е две победи, три равенства и 40 загуби. Средната възраст на футболистите, които ни гостуваха на "Васил Левски", беше около 23 години, а като титуляр започна 16-годишният Винсент Тий.

Голяма част от проблемите за България дойдоха от експерименталната защита, сглобена от селекционера Ивайло Петев и състояща се от пълните дебютанти в националния Божидар Чорбаджийски и Антон Недялков, нуждаещия се от повече игрова практика Иван Иванов, и десния бек Страхил Попов.

България започна мача лежерно, а Люксембург играеше открито и комбинативно от първите минути и загатна, че може да създаде проблеми. Без да са създали кой знае какви опасности, българските национали откриха резултата в 16-ата минута с точен удар на Димитър Рангелов извън наказателното поле, минал през ръцете на противниковия вратар Жобер.

Голът успокои нашите и те заиграха по-освободено. До края на полувремето Михаил Александров и отново Рангелов имаха нелоши ситуации да отбежежат втори гол, а шут на Георги Миланов срещна гредата. 100-процентово положение пред вратата на Люксембург обаче нямаше, а в разиграването на топката в задни позиции българите допускаха леки грешки.

Нищо обаче не предвещаваше кошмара през второто полувреме. Играта на България ставаше все по-разпиляна и Люксембург нанесе удар само за две минути между 60-ата и 62-ата. Тогава бившият нападател на ЦСКА Орелиен Жоаким вкара два пъти на Владислав Стоянов - първия път след центриране отдясно и рикошет в Стоянов, а само две минути по-късно и след необяснимо оголване в нашата защита, оставило Жоаким да играе един на един срещу Иван Иванов и да разстреля Стоянов от няколко метра.

Светкавичният обрат до 2:1 за Люксембург шокира България, но за щастие изравняването дойде много бързо. В 65-ата минута след центриране от корнер топката беше отклонена към далечната греда, там Марселиньо я засече към вратата, а бранител на Люксембург протегна крак и си вкара автогол. Голът беше записан на Марселиньо, но важното беше, че националите изравниха за 2:2.

В 79-ата минута българите осъществиха пълен обрат благодарение на перфектно изпълнение на пряк свободен удар от страна на Ивелин Попов. Той стреля технично над стената и не остави шансове на Жобер, но при 3:2 драмата далеч не беше приключила.

В последните минути Люксембург натисна и стигна до ново изравняване. В 92-ата минута централните ни защитници бяха напълно неподготвени за една дълга топка и оставиха между тях да се промъкне влезлият като резерва Флориан Бонер, който засече от въздуха и направи резултата 3:3.

И точно когато изглеждаше, че България ще стартира със срамно равенство, резервата Александър Тонев пое една топка извън наказателното поле и със зверски шут с левия крак порази за четвърти път вратата на Люксембург - един от най-красивите голове на националния стадион през последните години.

При 4:3 до края имаше време за още един финален щурм на Люксембург, когато дори вратарят Жобер се включи в нашето наказателно поле и българите панически чистеха топката, за да запазят крайния резултат.

Постигнатата по този епичен начин победа изстреля България начело на група А с 3 точки след изиграването на първите мачове.

В останалите срещи фаворитът Франция се издъни при гостуването на Беларус и направи разочароващо 0:0. Швеция и Холандия завършиха 1:1 и така и четирите други отбора в групата спечелиха по една точка в актива си.

Следващите мачове на България са на 7 и 10 октомври, когато предстоят тежки гостувания съответно на Франция и Швеция.

Oще: александър тонев  аутсайдер  българия  група  група а  димитър рангелов  защита  ивайло петев  ивелин попов  инфарктна  квалификация  люксембург  марселиньо  мондиал 2018  национален отбор  национали  отбор  победа  селекционер  трагикомична