11 знакови неща, които се случиха от последния трофей на Левски досега

Докато Левски безуспешно се опитваше да вземе някой трофей последните 9 години, в света на футбола (и не само там) се случиха ето тези неща...
Разград 2000 промени името си на Лудогорец 1945, влезе от „В“ в „Б“ група, спечели „Б“ група, влезе в „А“, стана 7 пъти поред шампион и вдигна Купата два пъти. Стана вторият отбор след Левски, участвал в групите на най-престижния европейски клубен турнир – Шампионската лига, и първият с повече от едно участие (2), като достигна и 1/8-финал във втория по сила клубен турнир на Стария континент – Лига Европа. Снимка: ludogorets
ЦСКА на няколко пъти за малко да фалира, спечели Купата, накрая фалира, отиде във „В“ група, спечели Купата отново, сля се с Литекс, стана ЦСКА-София, получи забрана да играе в Европа, изтърпя я, след като тя бе намалена, и отново е пред Левски в класирането на новосформираната (най-вече заради „червените“) Първа професионална лига. Междувременно след фалита се появи вторият клуб, претендиращ да бъде истинският ЦСКА - ЦСКА 1948, който сега играе в Трета лига и очаква промоцията си с едно ниво нагоре. Снимка: CSKA.bg
Лестър спечели титлите в Първа лига, Чемпиъншип и Висшата лига, стигна 1/4-финал в Шампионската лига и се стабилизира в първата половина на класирането на елита на Англия.
Жозе Моуриньо спечели требъл с Интер, изкара три сезона в Реал Мадрид, с който вдигна титлата и купата само по веднъж, върна се в Челси, спечели титлата във Висшата лига, беше уволнен, пое Манчестър Юнайтед, с който спечели Лига Европа и Купата на лигата. Снимка: Getty Images
Барселона взе общо 22 трофея – 6 пъти спечели титлата на Испания, 5 пъти Купата на краля, 4 пъти Суперкупата на Испания, 2 пъти Шампионската лига, 2 пъти Суперкупата на Европа и 3 пъти Световната клубна титла. Снимка: getty
Бойко Борисов бе избран за министър-председател на България цели три пъти и се превърна в най-дълго служилия демократично избран лидер в историята на страната ни, изпреварвайки по този показател Стефан Стамболов, който е начело на българската държава в продължение на 2 464 дни – от 20 август 1887 г. до 19 май 1894 г. Борисов има вече над 2500 дни сумарно на власт, което е близо 7 години. За малко да го изберат и за футболист на годината на България, ако сам не се бе оттеглил от анкетата.
Златан Ибрахимович отиде от Интер в Барселона, после от Барселона в Милан, от Милан в Пари Сен Жермен, от Пари Сен Жермен в Манчестър Юнайтед и от Манчестър Юнайтед в Лос Анджелис Галакси. Спечели титли с всички тези отбори, освен с Галакси (където е от няма и два месеца) и с Юнайтед, с който обаче вдигна единственото си европейско отличие – трофея от Лига Европа.
Мохамед Салах стана професионалист, излезе от Египет, игра за Базел (включително и срещу Лудогорец), бе отхвърлен от Челси, възроди кариерата си във Фиорентина, впечатли Италия с играта си в Рома и удиви всички през този сезон в Ливърпул, като спечели и наградата за играч на сезона във Висшата лига.
Станимир Стоилов, с когото са последните най-големи успехи в историята на Левски, спечели Купата на България с Литекс, бе селекционер на България, води кипърския Анортозис за година, след това изкара един сезон в Ботев Пловдив, отиде в Казахстан и стана четири пъти поред шампион с Астана, а сега е начело на националния отбор на страната. Снимка: getty
Рейнджърс спечели три поредни титли на Шотландия, фалира, но за разлика от ЦСКА-София, реши да извърви целия път от аматьорския футбол до елита, направи го и отново вече втори сезон можем да се радваме на дербито на Старата фирма.
И докато Левски чакаше титла, феновете на "Междузвездни войни" дочакаха рая. В началото на това десетилетие Джордж Лукас символично се пенсионира от голямото кино и потвърди, че продължения на оригиналната трилогия няма да има. После продаде компанията си Lucasfilm за 4 милиарда на Disney, а те веднага обявиха, че ще направят нова трилогия по "Междузвездни войни". Феновете бяха щастливи, първият от новите филми обаче („Епизод VII”) остави някои от тях разочаровани. Както нямаше да има продължения, започнаха и нови прикуъли и излезе Rogue One, после и „Епизод VIII”, който още повече раздели феновете в оценките им. Беше обявен и филм за Хан Соло, режисьорите му бяха сменени, а накрая беше обявена още една нова трилогия. Така феновете на сагата, макар и невинаги щастливи и доволни, вече получават поне по един трофей годишно и това се очертава да продължи години наред.

Левски загуби финала за Купата на България от Славия и за пореден път в последните години пропиля по кошмарен начин шанса си да спечели трофей.

Драмите на „сините" започнаха след лятото на 2009 г., когато тимът спечели последното си засега златно отличие - титлата на България под ръководството на Емил Велев-Кокала.

Оттогава насам Левски загуби три финала за Купата на България и преди пет години изпусна спечелена титла в последния кръг при паметното равенство със Славия и автогола на Димитър Везалов.

Така малките привърженици на отбора (включително тези с надраскани свастики по телата) продължават да не са виждали Левски да печели каквото и да е, а сушата ще продължи минимум до следващата година.

През годините, в които Левски безуспешно се опитваше да върне славата си на печеливш клуб, в света на футбола (и не само там) се случиха редица значими неща, именити клубове падаха и се вдигаха, изчезваха и се появяваха отново, валяха рекорди и суперсензации, случваха се исторически събития.

В галерията изброяваме една малка част от знаковите неща, случили се от лятото на 2009-а насам, докато привържениците на „сините" чакаха ново злато от любимците си.