Рутинна шведска тройка за българските котета в Стокхолм

10.10.2016, 23:27 (обновена 11.10.2016, 04:19)

1 от 5 снимки Назад Напред

Швеция - България 10.10.2016

Българите не успяха да се противопоставят сериозно на Швеция и продължиха ужасяващата традиция в мачовете срещу този съперник. България не отправи точен удар през всичките 90 минути

Българският национален отбор рухна окончателно с безславно 0:3 в гостуването на Швеция от третия мач в квалификациите за Мондиал 2018.

Националите ни уверено продължиха традицията да се представят безпомощно срещу този съперник и записаха седма поредна загуба от шведите с обща голова разлика 0:20.

Три дни след злополучния мач срещу Франция (1:4) селекционерът Петър Хубчев беше прибегнал до няколко промени в титулярния състав. Като титуляри започнаха Симеон Славчев и Ивайло Чочев, които играха в центъра до капитана Дяков, Васил Божиков излезе централен защитник вместо Димитър Пиргов, а на левия фланг 23-годишният Антон Недялков замени Живко Миланов. Марселиньо и Михаил Александров останаха резерви и влязоха след почивката.

Мачът тръгна слабо и в ниско темпо. Домакините владееха топката, но единствените опасности пред българската врата дойдоха след груби грешки на нашия отбор. Той започна нервно мача и грешеше в опасни зони без да бъде поставян под кой знае какво напрежение.

Още в 6-ата минута една такава грешка на Божиков позволи на Берг да центрира в наказателното и оставеният абсолютно сам Тойвонен стреля с глава отблизо. Владислав Стоянов обаче показа изключителен рефлекс и спаси с една ръка.

В следващите минути Божиков на два пъти направи решителни намеси в защита в последния момент, които предотвратиха чисти положения за шведите - първия път след ужасно връщане на Георги Костадинов към собствената врата, което изведе нападател на домакините.

Българите така и не успяваха да задържат по-дълго топката и шведите нанесоха своя удар в 39-ата минута. Дюрмаз се разходи необезпокояван по левия фланг на българската защита, последва центриране и игра с пета на Берг, която Александров блокира. Топката обаче стигна до непокрития Тойвонен, който от малкото наказателно поле откри резултата.

В 43-ата минута България стигна до единственото си положение за първата част, но то беше 100-процентово. Изнесената напред шведска защита сбърка, Симеон Славчев се откъсна сам напред и намери Ивелин Попов точно пред вратата. Бившият капитан на българите обаче не нацели добре топката и от няколко метра на опразнената врата стреля в аут.

Швеция бързо наказа този пропуск и само две минути по-късно реши мача с втори гол. След новия спокойна разходка на шведите по левия фланг Оскар Хийемарк беше намерен непокрит с подаване почти от аут линията и нямаше никакъв проблем с едно докосване да разстреля Стоянов. В наказателното поле беше пълно с български футболисти, останали безкрайно далеч от голмайстора.

През втората част Швеция бързо стигна до нов лек гол, този път след статично положение. В 58-ата минута топката беше центрирана от ъглов удар и отклонена с глава към Линдельоф, който непокрит от няколко метра завърши спокойно за 3:0.

Тонусът на българския отбор съвсем спадна, физическите сили също бяха на свършване, а шведите продължаваха да създават положения, макар съвсем да свалиха темпото. На няколко пъти Стоянов се намеси на вратата. Нещо по-опасно отсреща се откри отново пред Ивелин Попов, който обаче не успя да нацели добре топката с левия крак, а шутът му с десния беше блокиран.

В 86-ата минута нова добра атака на шведите доведе до още едно чисто положение, но първо Стоянов спаси с крак, а после добавката по чудо не попадна във вратата.

В другите мачове от нашата група „А" Беларус и Люксембург завършиха наравно 1:1, а Франция надви Холандия като гост с 1:0 с гол на Пол Погба след далечен шут в 30-ата минута. В класирането Франция и Швеция водят с по 7 т., а България е на четвърто място с една победа и две загуби, като сме само на точка зад холандците.

Oще: безпомощно  българия  васил божиков  владислав стоянов  гостуване  грешки  загуба  ивелин попов  квалификации  квалификация  котета  мондиал 2018  национален отбор  петър хубчев  рутинна  световни квалификации  селекционер  стокхолм  съперник  традиция  шведска тройка  швеция