09.05.2015, 00:08 (обновена 09.05.2015, 08:54)

1 от 2 снимки Назад Напред

Вън боклуците от цска

На феновете им писва да чакат заветния гол

„Нищо няма да се случи дори и да не вкараме гол, нищо няма да се случи", усилено успокоява Любослав Пенев преди десетия мач, в който възпитаниците му ще се опитат най-сетне да поразят противниковата врата.

Днес срещу бъдещия шампион Лудогорец ЦСКА отново получава 90-минутен шанс да отбележи първото си попадение за пролетния дял на шампионата.

Само че който е наблюдавал играта на тима в предните девет мача е наясно с вероятността чудото да не се случи и този път. А остават само 4 мача до края на сезона в „А" група и е време да помислим за съвсем реалната възможност ЦСКА така и да не успее да отбележи през целия пролетен дял.

Случвал ли се е в професионалния футбол цял полусезон без отбелязан гол за даден отбор? Да, несъмнено.

Случвало ли се е обаче на отбор, който е бил начело в класирането след първия полусезон? Такъв парадокс ние не можем да открием, въпреки че не е изключено все някъде да се е състоял.

Подобни печални серии обичайно записват аутсайдери и футболни джуджета, които могат да имат нещо общо с ЦСКА единствено по отношение на финансовите неволи и нямащи нищо общо с „червените" като история и традиции.

Специално за този сезон над ЦСКА по поредни мачове без регистриран гол са отбори, обявени в несъстоятелност и записващи служебни загуби с по 0:3 - като клетия гръцки Ники Волос, втородивизионния Панилиакос също от Гърция, и полския Тарговек Варшава.

Отбор, реално изиграл серия мачове без да вкара през сезон 2014/2015, е белгийският Расинг Мехелен, наредил 8 поредни сухи мача и завършил предпоследен във Втора дивизия на Белгия. В аржентинската Примера дивисион си имат Олимпо, който не е вкарвал от 7 мача за първенство, но поне се е разписал в мача си за Купата на Аржентина и е отпаднал с дузпи.

В исторически план и в голямо първенство като Премиършип с подобна серия може да се похвали Кристъл Палас - също 9 мача и общо 839 минути, завършила в началото на 1995 г. Наскоро Астън Вила тръгна да подобрява рекорда, но постигна „само" 659 минути до февруари тази година.

На национално ниво в Европа се помни ненадминатата серия на Северна Ирландия от над 1000 минути без гол, приета с чувство за хумор от феновете и прекратена през 2004 г.

Очевидно става въпрос за тимове, които в съответните сезони и турнири са аутсайдери в тъмните кътчета на таблицата с класирането.

Докато у нас имаме световен феномен - тъй като, отново припомняме, до зимната пауза ЦСКА оглавяваше класирането с 3 точки пред Лудогорец.

Тъй че армейците наистина пишат история с всяка следваща минута, в която футболистите изтезават топката и я ритат навсякъде другаде, но не и в противниковата врата.

Истината е, че сушата в червено не е плод на някакви фрапантни пропуски на нападателите и в повечето безголови мачове ЦСКА въобще не създаде чисто положение. За да бъдем докрай честни, в гостуването на Литекс фатално им попречи страничният съдия, след като Николич вкара от редовно положение, но му беше вдигната засада.

Днес на „Българска армия" съдбата най-сетне може да даде на ЦСКА липсващата доза шанс. Но и да не го направи, този червен отбор вече спечели своето място в архивите, било то и с антирекорд.

Oще: антирекорд  армейци  архиви  гол  гордо  история  класиране  любослав пенев  минути  начело  полусезон  серия  статистика  сух  суша  цска  червените