Успокой се, Англия, това беше само контрола

Докато Неймар, Жезус и компания опита да се забавлява на "Уембли", англичаните искаха просто да не загубят Снимка: Getty Images

Ако отворите спортните медии на Острова днес, може и да получите впечатлението, че националният отбор на Англия е, ако не станал световен шампион, то поне извършил някакъв нечовешки подвиг.

Момчетата на Гарет Саутгейт направиха второ поредно равенство 0:0 срещу Бразилия, след като се занулиха с Германия няколко дни по-рано. И двата мача се играха на „Уембли“, а феновете на „трите лъва“ гледаха три часа безголов футбол в атмосфера на приятелски мачове, които освен за обиграване на състава, би трябвало да служат и за шоу за публиката.

Така си мислеха и бразилците. Атаки на петички, рейдове и мушкане на топката между краката от страна на Неймар – най-скъпият футболист на света очевидно се забавляваше на терена и се опитваше да забавлява и публиката по трибуните с удари отдалече и извеждащи пасове зад английската отбрана с външната част на крака.

Дани Алвеш, както често прави и в официални мачове, рядко стоеше закотвен на десния бек и редовно преминаваше централната линия в опит да организира поредната бразилска атака, а Жезус и Коутиньо, след това и Фирмино и Вилиан, също се присъединиха към шоуто.

Срещу тях обаче стоеше стройно подредена английска стена, чиято основна цел, както и в мача срещу Германия, бе да не допусне гол. Вместо да предостави спектакъл на публиката, както го направиха Германия и Франция (2:2) в контрола, играна по същото време на Англия – Бразилия, или Бразилия и Япония (3:1) няколко дни по-рано.

И докато зрителите не видяха нито един гол в двата приятелски мача, а „трите лъва“ отправиха, всичко на всичко, три точни удара към противниковите врати за общо над 180 минути, медиите в Англия се скъсаха да хвалят представянето на националите си.

Израстването на младите „лъвчета“, Джон Стоунс възмъжава с всеки мач, Джо Гомес скрил Неймар в джоба си, Хари Магуайр е безкрайно уверен в изнасянето на топката – медийните похвали бяха повече в наратива след спечелването на световната купа през 1966 г. на същия този „Уембли”, отколкото за след четири нули в два мача.

Да, Англия бе без сериозна част от титулярите си. Хари Кейн, Деле Али, Стърлинг, Хендерсън бяха аут поради контузии, а Гари Кейхил не записа нито минута в двете контроли.

Гарет Саутгейт дори се принуди да прати повиквателна на Ашли Йънг за първи път от четири години насам, а минути за „трите лъва“ записаха редица млади таланти.

Голямата въпросителна около този състав на Англия е как ще изглежда, когато титулярите оздравеят и се завърнат и колко от тези младежи, които видяхме в контролите срещу Германия и Бразилия, ще получат повторен шанс.

Все пак, до Световното все още има цели 9 месеца – една цяла бременност време, а „трите лъва“ са далеч от статута на фаворит за трофея.

Медиите пък могат да позабавят похвалите и Англия да не тръгва с голямата кошница за поредно световно първенство, още повече при факта, че отборът ще бъде поставен във втора урна за жребия за груповата фаза.

Защото всички помним и отпадането още в груповата фаза на Мондиал 2014.