Хамилтън тръгва пръв на "Спа"

Световният шампион Люис Хамилтън ще стартира пръв в Гран при на Белгия утре

Световният шампион Люис Хамилтън с Mercedes ще стартира от първа позиция в Гран при на Белгия на пистата „Спа" утре, след като днес спечели десетата си квалификация от 11 опита този сезон.

Хамилтън стана първият пилот от Михаел Шумахер (сезони 2000-2001) насам, който спечели шест поредни квалификации във Формула 1.

Британецът не допусна изненади в решителната трета част на квалификацията и с две много бързи обиколки в края на взе аванс от половин секунда пред съотборника си в Mercedes Нико Розберг.

При първи си опит в третата част Люис записа 1.47,449 минути, а Нико остана на четири десети от секундата зад него. При вторите бързи обиколки Хамилтън подобри постижението си до 1.47,197 минути, Розберг също беше по-бърз от предишния си опит, но силите му стигнаха едва за 1.47,655 минути.

С много силно каране в третата част Валтери Ботас с Williams и Ромен Грожан с Lotus се пребориха за трето и четвърто място, но французинът ще бъде наказан с пет места на старта и мястото му на втора редица ще заеме Серхио Перес с Force India.

Победителят от Гран при на Унгария Себастиан Фетел с Ferrari завърши едва девети в квалификацията, като не успя да подобри времето си при втория си опит в третата част и остана с 1.48,825 минути.

Квалификацията се оказа доста трудна за Скудерията, тъй като другият пилот на тима Кими Райконен спря във втората част заради повреда и ако няма размествания около него, ще стартира 14-и.

На последна редица ще са двамата пилоти на McLaren Фернандо Алонсо и Дженсън Бътън, които отново отпаднаха в първата част на квалификацията, но ще карат с новите двигатели, които получиха днес преди началото на последната свободна тренировка.