Розберг спечели ожесточената битка и е новият световен шампион във Формула 1

Германският пилот на Мерцедес събра актив от 385 точки и завърши на първа позиция, докато британецът, който спечели четвъртата си поредна победа и общо десета за годината, изостана с пет пункта на второто място. Снимка: getty

Нико Розберг спечели първата си световна титла във Формула 1, след като завърши на второ място в Гран при на Абу Даби зад своя съотборник и вицешампион за 2016-а Люис Хамилтън.

Люис Хамилтън започва по очаквания силен начин състезанието в Абу Даби, а Нико Розберг се нареди точно зад него и двамата започнаха да се откъсват от своите противници, докато разликата помежду им варираше между половин и цяла секунда.

Първите спирания пък започнаха в седмата обиколка, като първо Хамилтън и Кими Райконен се оттеглиха в питлейна, докато Розберг смени гумите с мека смес в деветата обиколка. Той обаче се забави доста и на излизане срещна трафик в лицето на най-рисковия пилот Макс Ферстапен. Самият германец пък получи препоръка от бокса да бъде внимателен.

Междувременно, още преди изминаването на 1/3 от състезанието вече имаше и четири оттегляния.

Извън състезанието вече бяха Валтери Ботас, Данил Квят, Кевин Магнусен и Дженсън Бътън, който караше за последен път през кариерата си във Формула 1. Досущ като Фелипе Маса.

Розберг успя да изпревари Ферстапен в 20-та обиколка с много рисков, но и ключов ход. Германецът атакува в завой №8 и беше блокиран от външната страна от холандския състезател на Ред Бул, но лидерът в класирането имаше нужното ускорение, за да довърши изпреварването секунди по-късно. "Смел ход", отсякоха от гаража.

Проблемите за Розберг тепърва предстояха, защото Ферстапен очевидно бе излязъл на пистата със стратегия за едно спиране в пит-лейна, което направи в 22-та обиколка. Следващите три тура бяха критични за германеца, но той се справи перфектно с три поредни най-добри обиколки и запази позицията си.

Към 35-та обиколка лидер в състезанието с аванс от 5.5 секунди пред Хамилтън беше Себастиан Фетел, но за пилота на Ферари предстоеше спиране в гаража. Той го направи след пълното износване на гумите в 36-ия тур, което позволи на Хамилтън да се завърне на първо място с аванс от 1.3 секунди срещу Розберг. Фетел пък изненада с гуми със супермека смес и имаше шанс да атакува Ферстапен, Даниел Рикардо и Кими Райконен, които караха пред него и зад двата болида на Мерцедес.

В крайна сметка той изпревари и тримата, като особено впечатляваща беше маневрата срещу Ферстапен - с искри от късна и рязка спирачка между завои номер 9 и 11 на 51-та обиколка.

Междувременно, Розберг скъси пасива си срещу Хамилтън на под една секунда, но не рискува с изпреварване. За него второто място и 18-те точки, които дава второто място, бяха напълно достатъчни.