Розберг спря победната серия на Хамилтън

Нико Розберг взе първата си победа за сезон 2015 в Испания
И този път надпреварата мина със скромен брой изпреварвания

Нико Розберг най-после успя да прекъсне серията на съотборника си Люис Хамилтън и стана третият пилот, спечелил състезание от началото на сезона във Формула 1. Германецът триумфира в Гран при на Испания в Барселона, като води колоната от старта до финала, а зад него Хамилтън се пребори със Себастиан Фетел с Ferrari за второто място.

Това е 12-о поредно състезание, в което Люис завършва в Топ 2 и британец вече е близо до рекорда на Михаел Шумахер от 15 старта, в които е бил първи или втори.

Нико поведе от първия завой, а Люис изпусна Фетел пред себе си, но след това започна да губи време зад него и в бокса решиха да променят стратегията му - така Хамилтън беше повикан по-рано в бокса за първото от трите му спирания - още в 16-ата обиколка, а решението се оказа правилно - с много силно каране и агресивна стратегия британецът се върна на пистата пред Фетел след последната си смяна на гуми.

Двойната победа на Mercedes в Барселона е най-силното представяне на световните шампиони от Гран при на Австралия в началото на сезона.

Фетел завърши трети, следван от Валтери Ботас с Williams и Кими Райконен с Ferrari, който до последно преследва сънародника си, но не успя да го изпревари.

След победата на Нико той намали аванса на Хамилтън в челото на класирането от 27 на 20 точки - 111 на 91, но Фетел е вече на 31 от водача.

„Перфектен уикенд за нас - заяви след финала Розберг, който беше поставен под огромно напрежение да спечели това състезание, за да остане в битката за световната титла. - Колата ми беше страхотна през целия уикенд, много съм доволен."

„Направих лош старт, задните ми колела превъртяха много при потеглянето и загубих време, но състезанието се разви добре за нас - допълни Хамилтън. - Нико се представи фантастично и аз съм благодарен, че успях да си върна второто място, което загубих второто място. Целият уикенд беше тежък за мен, така че съм доволен и на това."

Състезанието в Барселона се оказа тежко за пилотите на McLaren - Фернандо Алонсо отпадна от 14-ото място заради повреда в спирачките, а Дженсън Бътън финишира 16-и.