Макс Верстапен триумфира в Испания

18-годишният Макс Верстапен стана най-младият пилот, спечелил състезание във Формула 1

18-годишният Макс Верстапен с Red Bull спечели първата си победа във Формула 1, след като завърши пръв в Гран при на Испания, пет кръг от световния шампионат този сезон. Втори и трети останаха пилотите на Ferrari Кими Райконен и Себастиан Фетел.

Лидерите в състезанието бяха улеснени от отпадането на стартиралите първи и втори пилоти на Mercedes Люис Хамилтън и Нико Розберг. Нико успя да изпревари Люис малко след старта, а секунди по-късно Люис опита атака, но Розберг го затвори, колата на британеца влезе в зоната за сигурност и се завъртя. Оттам Люис удари отзад Нико и двамата излетяха от пистата, като нямаше как да продължат.

След инцидента пилотите и шефовете на тима се събраха в моторхоума на Mercedes като след срещата босът на отбора Тото Волф каза, че Нико и Люис са се извинили на колегите си, но допълни, че ще определи кой е виновен, след като чуе решението на стюардите на състезанието за инцидента между двамата.

В Red Bull избраха рискована стратегия за Макс, който обаче проработи отлично - той се движеше втори зад съотборника си Дениъл Рикардо и смени меките си сликове в 15-ата обиколка със средно твърди, в 22 тур дойде промяна в стратегията и той отново спря за нови средно твърди сликове, с които кара до 32 и оттам с последния комплект средно твърди до финала, с което надскочи живота им предписан от Pirelli.

Рикардо спука гума в предпоследната обиколка, докато се бореше с Фетел за третото място, но успя да спре в бокса и се върна на пистата 4-и, следван от Валтери Ботас с Williams и Карлос Сайнц с Toro Rosso.