Още една победа за Нико Розберг

Нико Розберг спечели в Русия четвъртата си поредна победа от началото на сезона
Германецът стартира без проблеми, след което контролира хода на състезанието
Германецът вече води с 43 точки пред шампиона Люис Хамилтън

Лидерът във Формула 1 Нико Розберг спечели четвърта поредна победа от началото на сезона, след като беше начело от старта до финала на Гран при на Русия и увеличи с още аванса си пред своя съотборник в Mercedes и настоящ световен шампион Люис Хамилтън.

Британецът завърши втори, а трети остана Кими Райконен с Ferrari.

С тази победа Нико вече води с 43 точки пред Хамилтън.

Люис стартира едва 10-и, забави се при потеглянето, но това му помогна в мелето в завои 2 и 3, тъй като за първи път от началото на сезона той се измъкна от масовия инцидент, а след това започна да си пробива път напред, като в средата на състезанието беше много близо до Розберг, но след това върна газта, за да съхрани двигателя си. За да демонстрира възможностите си Нико пък записа много бързи обиколки в края на състезанието и да му подскаже, че не е имал проблем с това да контролира хода на надпреварата.

Най-голямата жертва в първата обиколка беше Себастиан Фетел, който на спирането за завой №2 беше ударен отзад от Даниил Квят, а в следващия завой германецът, чиято задна дясна гума вече беше спукана върна газта във върха на завоя и отново беше ударен от руснака, което го прати извън пистата.

След финала Фетел, също като в Китай нападна остро Квят, който обаче обясни, че не е имало какво да направи при втория удар. Руснакът беше наказан с 10 секунди престой в бокса заради инцидента.

При първия удар колата на Фетел отскочи и се удари в болида на другия пилот на Red Bull на Дениъл Рикардо, а след тези поражения двете коли на бившите шампиони нямаше как да се преборят с Williams за позицията зад Mercedes и Ferrari.

Двамата пилоти на сър Франк Валтери Ботас и Фалипе Маса завършиха четвърти и пети, а Фернандо Алонсо донесе най-доброто класиране на McLaren от началото на сезона - шести. Испанецът направи невероятно силна първа обиколка и в хаоса в първите завои успя да си пробие път от 14-о до 7-о място.

Успехът на британския тим беше допълнен от Дженсън Бътън, който финишира 10-и, но британецът загуби време в първия тур, тъй като се оказа точно зад Фетел и Квят и това го върна на 15-а позиция след първите три завоя на състезанието. В самия край на състезанието Бътън притисна Карлос Сайнц, който допусна грешка 4 обиколки преди финала и Дженсън го изпревари, за да вземе 10-ото място.

Хамилтън успя да изскочи на пето място до края на първата обиколка, а след финала обясни, че е имал темпото, за да се бори с Нико за победата, но на трасето е бил по-назад от съотборника си.

Розберг отвърна, че в момента съперниците му имат лош късмет, а състезанията за него си вървят нормално.

С трите си победи в края на 2015, Нико вече има седем поредни спечелени състезания, което го изравни във вечната класация с легендите Алберто Аскари и Михаел Шумахер. Начело тук е Себастиан Фетел с 9 поредни победи във втората половина на 2013 година.

След първите 4 старта за 2016 Нико Розберг има 100 точки, Хамилтън е с 57, а Райконен - трети с 43.