Грешки и първа редица за Mercedes

Люис Хамилтън се завъртя, но спечели квалификацията в Австрия

Световният шампион Люис Хамилтън донесе осми пореден полпозишън на Mercedes в осем квалификации от началото на сезона, но британецът спечели 45-ата си първа позиция на старта по възможно най-странния начин.

Преди последните бързи обиколки, започнали в последните секунди на квалификацията Люис имаше 0,2 секунди аванс пред съотборника си в Mercedes Ники Розберг, а резултатът остана непроменен, тъй като и двамата излетяха от трасето.

Хамилтън се завъртя на спирането за първия завой след старта, а Нико имаше проблеми в последните два завоя от пистата и излетя право към предпазната стена, но успя да спре в зоната сигурност.

Така в последните секунди на сесията нито един от двамата лидери на беше на трасето, но предишната най-добра обиколка на Люис се оказа достатъчна за полпозишъна - 1.08,455 секунди, а Нико остана втори.

Себастиан Фетел с Ferrari завърши трети, на 0,355 секунди от Люис, а Фелипе Маса се пребори за четвъртото място на старта, след като изпревари Нико Хюлкенберг. Другият пилот на Williams Валтери Ботас остана седми, а най-напред от пилотите с двигатели Renault се класира Макс Верстапен - седми.

Другият пилот на Ferrari Кими Райконен отпадна още в първата част на квалификацията, след като остана 18-и, тъй като от бокса не успяха да информират финландеца, че времето в края сесията изтича, а той смяташе, че има достатъчно секунди, за да започне нова бърза обиколка.

С 25 места назад на старта беше наказан Дженсън Бътън с McLaren, а 20 места наказание получи съотборникът му Фернандо Алонсо. Санкциите са за смяна на двигател, скоростна кутия, турбо и хибридна система. Двамата ще бъдат наказани и със спиране в бокса за 10 секунди, тъй като няма как да бъдат преместени по-назад от последна редица.