Двойна победа за Mercedes на "Силвърстоун"

Хамилтън спечели третата си победа на "Силвърстоун" и увеличи аванса си на 17 точки пред Розберг
На финала Хамилтън беше приветстван от 140 000 фенове на пистата

* Хамилтън стана първият пилот, който побеждава в две поредни години на "Силвърстоун" след Дейвид Култард през 1999 г. и 2000 г.

* Победата бе 38-ма в кариерата на Хамилтън

* Mercedes стана първият отбор от началото на 50-те години, който качва на подиума двама пилоти в девет поредни състезания след Ferrari през 1952-53.

* За шести път от 9 състезания до момента през сезона на подиума се качиха Хамилтън, Розберг и Фетел

* Фернандо Алонсо взе първа точка за сезона, завършвайки на десета позиция.

Световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън с Mercedes спечели Гран При на Великобритания и записа третата си победа на класическото трасе "Силвърстоун".

Над 140 000 фенове приветстваха Хамилтън на подиума, за когото това беше пета победа този сезон и той отново увеличи аванса си пред Нико Розберг на 17 точки след девет старта до момента.

Хамилтън тръгна от първа позиция, но изпусна лидерството още в първите метри, след като беше изпреварен на старта от потеглилия от трето място Фелипе Маса с Williams и трябваше да води оспорвана битка с другия пилот на британския тим Валтери Ботас в първите завои за втората позиция.

Битката на Хамилтън с Ботас беше прекъсната в края на първата обиколка, когато се появи кола на сигурността заради верижната катастрофа на Дениъл Рикардо, Ромен Грожан, Пастор Малдонадо, Фернандо Алонсо и Дженсън Бътън. Алонсо направи полузавъртане, за да избегне ударилите се пред него пилоти на Lotus и нацели Бътън, който веднага отпадна.

При рестартирането на състезанието Хамилтън опита агресивна атака срещу Маса в първите два завоя, но не успя да го мине, излезе извън трасето и това позволи на Ботас да го изпревари. В следващите обиколки Маса имаше проблеми с температурата на гумите, което бавеше него и Ботас и позволи на Хамилтън и на другия пилот на Mercedes Нико Розберг да ги застигнат.

От бокса на Williams забраниха на няколко пъти на Ботас да атакува Маса, въпреки че финландецът беше по-бърз и когато видяха, че Хамилтън започва да ги застига опасно, най-после се решиха да му позволят, но тогава гумите на Маса заработиха и той не позволи да бъде атакуван.

Загубата на време обаче на двамата пилоти на Williams позволи на Люис, който нямаше как да ги изпревари на пистата, да спре още в 19-ата обиколка за нови гуми, като направи много силна обиколка точно преди да влезе в бокса. В 20-ата обиколка спряха Маса и Розберг, който се надбягваха в бокса гума до гума, но Фелипе запази позицията си и едва в 21-ата дойде ред и на Ботас.

Така Хамилтън излезе начело след първите спирания в бокса, а Маса и Ботас останаха зад него.

В 36-ата обиколка заваля дъжд, но доста слаб, при това само на няколко от завоите в северната част на трасето. Пилотите караха известно време със сликовете преди дъждът да се усили и те да бъдат повикани в бокса за гуми интермедия.

Тук дойде второто отлично стратегическо решение на Mercedes - Хамилтън беше повикан, когато всички смятаха, че дъждът ще спре, но след минута той се усили. Розберг, Маса и Ботас отново закъсняха, а единствените, които реагираха заедно с екипа на Хамилтън се оказаха инженерите на Себастиан Фетел, който се бореше за петата позиция със съотборника си във Ferrari Кими Райконен.

При второто, вече по-силно преваляване, Хамилтън дръпна много напред и Розберг нямаше как да го догони, но пък той успя да задмине и двамата пилоти на Williams, чието темпо драстично спадна на мокрото трасе. Фетел също мина пред тях и се озова на третата позиция на финала.

В бокса на Ferrari решиха да спрат Райконен за гуми интермедия твърде рано - 4 обиколки преди дъжда и се наложи Кими отново да влиза за гуми малко преди края, което му отреди 8-а позиция на финала.

В Гран при на Великобритания двукратният световен шампион Фернандо Алонсо спечели първата си точка като пилот на McLaren, след като завърши на 10-о място, но остана на 1 обиколка от победителя.

Предишните два пъти, когато Люис спечели на "Силвърстоун" - през 2008 и 2014 година, Хамилтън взе и титлата в края на сезона.

След девет старта британецът има 194 точки, пред Нико Розберг, който е със 17 точки по-малко. Трети е Себастиан Фетел със 135 точки.