Англия се издъни в продълженията, Холандия е на финал

Де Лихт се превърна от грешник в герой за Холандия Снимка: Getty Images
Де Лихт се превърна от грешник в герой за Холандия

Холандия се класира за финала в Лигата на нациите след победа с 3:1 след продължения над Англия във втория полуфинал.

Съперниците предложиха напрегнат мач в Гимараеш, който премина при поделено надмощие и беше решен от няколко ключови ситуации и груби грешки. Редовното време завърши 1:1 и в крайна сметка две издънки в защитата на "трите лъва" в продълженията решиха срещата в полза на холандците.

Мачът започна равностойно и двата тима опитваха атаки без да успеят да застрашат сериозно вратарите.

В 30-ата минута обаче се стигна до грешка в защитата на Холандия, Матейс де Лихт закъсня с шпагата и очевидно фаулира Маркъс Рашфорд в пеналта.

Англия получи дузпа и самият Рашфорд я реализира за 1:0.

В началото на второто полувреме "трите лъва" доминираха. Джейдън Санчо имаше шанс да удвои за англичаните и стреля с глава от чиста позиция, но Яспер Силесен улови. Веднага след това Кайл Уокър наивно загуби топката пред вратата си и Холандия стигна до най-доброто си положение до момента - но Пикфорд спаси шута на Депай.

Англия се прибра в своята половина и "лалетата" натиснаха. В 73-ата минута след поредния ъглов удар Де Лихт беше изпуснат и с глава направи 1:1.

Психологическото предимство вече беше на страната на холандците и Дони ван де Бек можеше да ги изведе напред, но не беше точен от точката на дузпата.

В 83-ата минута отлична контраатака на Англия доведе до гол, който обаче не беше признат. Резервата Джеси Лингард получи страхотно подаване от дълбочина и без проблеми преодоля Силесен, но ВАР разгледа положението и видя много тънка засада на Лингард.

Двубоят стана двуостър и много напрегнат, а през допълнителните минути на редовното време и двата тима изпуснаха добри положения.

В продълженията първата фатална грешка на англичаните дойде в 97-ата минута. Джон Стоунс беше последен в защитата и се подхлъзна, а Депай му отне и стреля.

Пикфорд спаси удара, но Куинси Промес направи добавка, топката се отби в направилия шпагат Кайл Уокър и влезе във вратата - автогол и 2:1 за Холандия.

В 114-ата минута Рос Баркли сгреши при разиграването на топката пред Пикфорд и подари кълбото на Депай, който веднага подаде на Куинси Промес и крилото на Севиля оформи крайното 3:1.

Във финала на турнира Холандия ще срещне Португалия. Мачът е в неделя от 21:45, а по-рано същия ден Англия ще играе срещу Швейцария за 3/4 място.