От "Трактор" до "Лазур"

Пред своите фенове на "Герена" Левски се провали - 0:0. Сега отива на стадион "Трактор", където трябва да спечели. Снимка: Sport1.bg

Левски е неподражаем в това да оплесква наглед лесни мачове. Първият двубой с Иртиш в Лига Европа бе класика - минути на тотална доминация преди 30-40-та, сякаш голът виси на косъм.

Неточни удари, прибързване, а след това някакво обезсърчение, което се предаде и на трибуните.

Второ полувреме на хаос, но и златен шанс - дузпа в 77-ата минута. Вкарваш я, до края вероятно ще имаш поне още един шанс и, вече спокоен от преднината, пращаш мача "в почивка".

С 2:0 да идат да те гонят на реванша.

Вместо това меката левскарска отбрана от поуморения Ангелов и изплашения до смърт Везалов едва не пусна казахите да си идат с аванс. Накрая - 0:0.

И сега Левски ще се бори с трактори.

Стадионът в Павлодар се казва "Централний", но местните си му викат постарому - "Трактор". Теренът е с изкуствена настилка, поставена преди 6 години, обновена преди 3.

Не се очаква да е проблемен с качеството си, защото според казахстанските сайтове и вестници, бил един от най-добрите в страната.

И все пак - изкуственият терен не е като тревата, тоест отбор, който не играе често на такова покритие, може да има проблеми.

Левски пътува почти 12 часа до Павлодар, в сряда ще си почива, вечерта ще тренира и... утре трябва да предотврати най-сериозния резил в историята си. Защото отпадането от Иртиш би било срамно. Като добавим, че е на старта на сезона, който ще приключи със стогодишнината на "сините", картинката става още по-притеснителна.

Наско Сираков е оптимист, че до там няма да се стигне. Треньорът Митов също. С оглед на похарчените средства за играчи в тима и класата им (поне на хартия), Левски би следвало да елиминира казахстанците.

Те обаче, ако не друго, имат много гордост и характер, показаха го и на "Герена". Такъв съперник не би ни притеснил преди 4-5 години, но сега... нивото на нашите отбори е паднало някъде около дъното на европейския футбол.

Въпреки това букмейкърите сочат Левски за твърд фаворит да спечели реванша - 1,57 за "сините" при 4,75 за домакините.

Ботев излезе с достойнство от своята ситуация и спечели като гост на Астана - 1:0.

Резултатът е не само удобен преди реванша, но и окуражаващ за Левски, на който му трябва победа или реми с голове в Павлодар.

Астана е доста по-добра форма от Иртиш в местното първенство и би следвало да се определя за по-корав съперник.

На реванша в четвъртък в Бургас, Ботев ще е с 12 играчи. Поне 10 000 ще се изсипят на стадион "Лазур" (колко по-приятно име от "Трактор") за двубоя.

Ще има и хора на босненския Жрински (Мостар), с който евентуално Ботев ще играе в следващия кръг, ако не направи грешка с Астана.

Съперникът на пловдивчани наду мускули и привлече двама национали за седмица, само и само да опита да обърне резултата. Амбициите на Астана са сериозни, домакините дори считаха загубата с 0:1 от българите за провал.

Докъде я докарахме... Казахстанците да се изненадват, че ги бием на футбол!

Букмейкърите няма да се изненадат изобщо, ако Ботев си бие и на реванша. Коефициентите са към 1,7 за българите, 3,5 за реми и 4,5 за Астана.