Край! Това е епилогът на една футболна ера. Испанците отпадат от голям форум за първи път от 2006-а.
Страхотният тим на Чили би шута на Испания.
Едуардо Варгас вкара първия гол.

Испания отпада! Шампионът си отива!

Чили удари испанците с 2:0 на "Маракана" и го изхвърли безскрупулно от турнира, за да сложи край на цяла една епоха. Испанците не са отпадали от голям форум от Мондиал 2006. Те спечелиха европейското през 2008-а, световното през 2010-а и Евро 2012. Написаха история, направиха немислимото.

Но всичко свърши на "Маракана", една от големите сцени на футбола. След 1:5 от Холандия, на испанците трябваше поне реми, за да се задържат в играта. Всъщност - трябваше им само победа.

С няколко промени в състава, шампионът тръгна да мачка. В първите 10 минути испанците имаха своите шансове, но Едуардо Варгас заби първия гол за Чили в 20-ата минута след атака, с която отборът  на Висенте дел Боске би бил горд.

Пет поредни бързи и остри паса намериха свои, за да вкара Варгас на празна врата.

Символично, това бе голът, който прати Испания извън релси в мача и зад борда на първенството.
Преди края на първото полувреме Чили удвои, този път с попадение на Чарлес Арангуис.

Чилийците са ентусиазирани, имат самочувствие и класа - индивидуалности като Алексис Санчес и Артуро Видал са заплаха за всеки. Неслучайно Чили е съперник, който дори бразилците не искат да срещнат в елиминациите.

С двете си победи те се класираха за осминафинал, а в прекия мач с Холандия ще се реши именно това - кой да срещне първия в групата на Бразилия. Най-вероятно - домакините.

Е, в края на краищата, това не е толкова непредвидимо. На "Маракана" имаше поне 40 000 чилийци, жертвали какво ли не, за да са на мача. Стадионът бе покрит със знамена на смелата страна, която не успя през 2010-а да елиминира шампиона. Този път успя.

Испания обаче приключи цикъла си на успехи. Заради това, че Дел Боске не изневери на себе си. Остави на терена хора като Давид Силва, Серхио Бускетс и Андрес Иниеста, не заложи на Иско, на Мата, на промяната.

Тази Испания я познаваме. Познават я и съперниците. Този път магията не проработи, шампионът спря своя ход и се прибира у дома. След три поредни титли  и нечувана доминация, Фурията се прибира още след отпадане в групите.

Това се е случвало веднъж - Франция отпадна в групата през 2002-ра, а бе шампион от 1998-а. Но и тогава "петлите" не бяха машина, с каквато се асоциираше испанския тим в последните 6 години.