Бразилия не позволи изненади и чака Мексико на 1/8-финал

Тиаго Силва вкара гола на успокоението за Бразилия Снимка: Getty Images
Тиаго Силва вкара гола на успокоението за Бразилия

Бразилия не позволи неприятни изненади и завърши на първо място в своята група Е от Световното първенство след победа с 2:0 над Сърбия в последния си мач от груповата фаза.

Бразилците събраха 7 т., с две повече от втория Швейцария, който завърши 2:2 с Коста Рика и също се класира за следващата фаза. На 1/8-финалите Бразилия ще срещне Мексико на 2 юли, а ден по-късно швейцарците ще играят срещу Швеция.

"Селесао" постепенно наложи превес през първото полувреме на мача със Сърбия и в 25-ата минута Стойкович изби шут на Неймар. Малко по-късно и Жезус бе близо до гола, а в 35-ата минута вече нямаше какво да спре Бразилия да поведе.

Паулиньо се включи от дълбочина през центъра на сръбската защита, получи идеална топка от Коутиньо и с едно докосване прехвърли Стойкович за 1:0.

Бразилия започна добре и след почивката, а в 57-ата минута Стойкович отново трябваше да се намесва след бърза контраатака, завършила с изстрел на Неймар.

В 61-ата минута сърбите стигнаха до най-доброто си положение до момента. Алисон се намеси лошо при едно центриране, Митрович насочи с глава към вратата му, но Тиаго Силва спря влизащата във вратата топка.

След няколко минути Митрович отново стреля с глава, но Алисон улови.

В 68-ата минута интригата приключи с втори бразилски гол. Тиаго Силва се включи на близката греда при корнер и с глава покачи на 2:0 за Бразилия.

Играчите в жълто можеха да вкарат и още, но силният удар на Филипе Луис беше спасен от вратаря, в края и Неймар пропусна, но победата на тима не подлежеше на съмнение.

В другия двубой от групата Коста Рика започна силно и пропусна редица положения пред Зомер, който направи няколко спасявания, а гредата също му помогна.

Костариканците бяха наказани за пропуските си и в 31-ата минута Швейцария поведе чрез Джемайли след свалена от Емболо топка.

Няколко минути по-късно Джемайли можеше да вкара втори гол, но Кейлор Навас спаси.

В 55-ата минута Уостън изравни с глава след корнер и фенове и футболисти на Коста Рика изригнаха в дива радост.

Швейцарците обаче изиграха силни следващи минути и първо Дърмич уцели гредата, а после отново той завърши с плътен удар след центриране отдясно и изведе отбора си напред за 2:1.

Малко след втория гол реферът посочи бялата точка за дузпа за Коста Рика, но ситуацията беше преразгледана чрез ВАР и в крайна сметка беше отсъдена засада.

Само две минути по-късно се стигна до ново отсъждане на дузпа за костариканците, която този път не беше отменена, а нарушението срещу Джоел Кембъл си беше безспорно.

Брайън Руис уцели гредата от бялата точка, топката обаче се удари в Зомер и се върна във вратата му - автогол на вратаря и 2:2.