Новият португалски суперталант, който смая Европа: Желан в Манчестър, но мечтае да играе с Роналдо

Феликс отбеляза първите си голове в евротурнирите и накара целия футболен свят да говори за него. Слуховете за многомилионен трансфер още това лято ще се засилят Снимка: Getty Images
След като вкара третия си гол в мача снощи, младежът даде воля на емоциите си Снимка: Getty Images
След като вкара третия си гол в мача снощи, младежът даде воля на емоциите си

Снощи в Лига Европа един суперталант се представи на голямата сцена и накара целия футболен свят да говори за него.

След случилото се на "Ещадио да Луж" в Лисабон, нямаше как в устата на всички да не бъде едно име - Жоао Феликс. 19-годишният юноша на местния враг Порто блесна за Бенфика с хеттрик и една асистенция за победата над Айнтрахт Франкфурт с 4:2.

Нещо повече, това бяха негови първи голове в Европа. С тях той стана най-младият автор на хеттрик в Лига Европа от създаването на турнира преди 10 г.

Още преди да са изтекли 20 минути от мача, Феликс изведе с майсторски пас зад защитата своя съотборник Жедсон Фернандес, който беше изблъскан в гръб. Последва дузпа за домакините и директен червен картон за Еван Ндика.

Самият Жоао Феликс вкара наказателния удар, за да открие головата си сметка в евротурнирите, но това беше едва първото попадение в един зрелищен мач. Към края на полувремето Феликс се разписа за 2:1 с тежък шут от дистанция. През втората част той първо отклони една топка след ъглов удар и Рубен Диас я засече отблизо за 3:1, а после оформи хеттрика си и изглежда даже се разплака под въздействието на емоциите.

Феликс вече има 10 гола за Бенфика в португалското първенство този сезон и показа защо е свързван с топ клубове като Манчестър Юнайтед, Манчестър Сити, Ювентус и Реал Мадрид.

Основната му позиция е на атакуващ халф и често е сравняван с Руи Коща, но е използван и като чист нападател, както и по крилата.

Големият талант стана част от първия тим на Бенфика от началото на този сезон и записа 8 гола и 3 асистенции в първите си 1000 минути футбол при мъжете.

Статистиците изчислиха, че показателите му са по-добри от тези на Кристиано Роналдо (3 гола, 1 асистенция), Неймар (4 гола, 2 асистенции) и Килиан Мбапе (4 гола, 6 асистенции) при техните първи 1000 минути в професионалния футбол на ниво мъже.

Само Лионел Меси с неговите 13 гола и 8 асистенции за първите 1000 минути се е радвал на по-добър старт на своята професионална кариера.

В момента всичко се развива идеално за Жоао Феликс, но в юношеските си години той е бил зачеркнат от Порто.

Макар че талантът му бил очевиден и той бил взет в Порто още 8-годишен, Жоао бил доста кльощав и в клуба в крайна сметка преценили, че му липсва физическа сила, за да играе футбол на най-високо ниво. След 7 г. в академията на Порто, той трябвало да си търси нов тим и избрал Бенфика, където прогресирал много бързо, за да стигне до първия отбор.

Още в началото на настоящия сезон Феликс влезе като резерва в дербито срещу Спортинг и отбеляза с глава за крайното 1:1 в 86-ата минута, за да стане най-младият играч, разписвал се в това дерби.

Игровите му минути обаче оставаха малко, докато не дойде треньорската смяна в Бенфика. През януари Руи Витория напусна клуба и начело застана Бруно Лаге, който беше тренирал Жоао Феликс във втория отбор на Бенфика и веднага превърна младежа в основна част от схемата си.

Гледайки как играе Жоао Феликс, не е трудно човек да установи, че става въпрос за необикновен футболист.

Той се отличава с фантастична техника и вкус към триковите отигравания. Има и страхотен поглед върху играта, обича да дава извеждащи пасове, които елиминират по няколко противникови играчи. Притежава и завидни завършващи удари с двата крака и с глава, затова е полезен в различни зони от терена. Предпочита да получава свободна роля на терена и да се движи много, а сред идолите му са Кака и Неймар.

Изглежда просто неизбежно Жоао Феликс да осъществи трансфер в някой водещ европейски отбор. Нищо чудно и сумата да е деветцифрена, като медийните спекулации предвиждат бомбастична сделка още това лято.

Но къде в Европа би искал да играе Феликс? Дотук е признавал, че мечтата му е да бъде съотборник с най-прочутия играч в неговата страна.

"Бих искал да играя заедно с Кристиано Роналдо, защото той просто е най-добрият. Самият факт, че ще бъда до него, че ще тренирам с чудовище като него, ще ми позволи да се развивам още повече. Той винаги иска да се подобрява и е вдъхновение за мен".

Роналдо гледа младия талант на живо през февруари, когато Спортинг и Бенфика се срещнаха на "Жозе Алваладе", а Феликс отново се разписа за победата на лисабонските "орли" с 4:2.

Няма съмнение, че голмайсторът на Ювентус е имал какво да каже за своя сънародник, когато се е завърнал в Торино...