Девети триумф за Надал в Париж

Рафаел Надал спечели за рекорден девети път "Ролан Гарос", това е петата му поредна титла в Париж. Снимка: Getty Images
Битката бе страхотна, като Джокович загуби финал за първи път, след като е взел първия сет.
Надал се разплака след рекордната си девета титла в Париж.

Рафаел Надал спечели рекордна девета титла от „Ролан Гарос" и триумфира за пета поредна година в Париж. Испанецът победи с 3:1 (3:6, 7:5, 6:2, 6:4) Новак Джокович, който отново се размина с първата си титла в Париж - единствената, която му липсва от турнирите от Големия шлем. А и сега Рафаел прекъсна серията от четири поредни загуби от Новак, последната, от които беше на финала в Рим. С днешната победа Надал запазва статута си на №1 в света.

В началото нача Джокович обърна първия сет в своя полза при 4:3 гейма, след което сърбинът проби подаването на Надал за 5:3. В следващия гейм Надал му поведе с 40:15, но Новак спаси подаването си и взе сета с 6:3.

Вторият сет тръгна като първия - гейм за гейм, но при 3:2 за Надал той реализира първия си пробив за мача и направи 4:2, въпреки че се наложи да се преиграва една топка, която Новак първо изкара в аут. След това обаче Джокович веднага върна пробива за 3:4, а след това изравни за 4:4. Двамата взеха подаването си и при 6:5 за Надал той отново проби сервиса на Джокович, за да вземе сета с 7:5.

В началото на третия сет Надал стартира изключително силно, записа един пробив и поведе с 3:0 гейма. Джокович намали до 2:4, а в седмия гейм силите на двамата се изравниха - геймът продължи 10 минути, но Надал поведе с 5:2. В осмия гейм Джокович поведе с 40:15, но след допусна важни грешки, които улесниха Надал да спечели сета с 6:2.

В четвъртия сет Надал реализира първия си пробив при 3:2 и поведе с 4:2 гейма, като преди това двамата с Новак успяха да си вземат подаванията. Още в следващия гейм обаче Джокович върна пробива и направи 3:4, а след това спечели и гейма, в който подаваше за 4:4. Последваха обаче два много силни гейма, спечелени от Надал, който триумфира за девети път в Париж с 6:4 в четвъртия сет.

Досега в мачове на червени кортове между двамата Надал вече има 14 победи, а Джокович - 4. На финали обаче е по-различно - Джокович

има 12 победи срещу 10 за Надал. С днешния успех Рафаел направи важна крачка към изравняването на резултата в мачовете между двамата - засега Новак води с 22 на 20 победи.