7 извода след Рома - Лацио

Тифозите на Рома ликуваха след 3:1 в дербито с Лацио. Вижте в галерията 7 извода след големия мач.
1. Еузебио Ди Франческо спечели треньорския дуел срещу колегата си Индзаги

Бившият наставник на Сасуоло много добре беше разучил силните черти на Лацио и подреди играчите си по начин, по който не оставаха свободни пространства за изява на Луис Алберто и Чиро Имобиле. Добре пласираните снажни защитници на Рома не оставиха шанс на втория етаж за връхлитащия от втора позиция Милинкович Савич. Без да изпъкват с индивидуални качества, играчите на Ди Франческо изиграха мача тактически зряло.
2. Контузията на Пасторе и смяната му с Лоренцо Пелегрини се оказа ключова

Халфът беше главно действащо лице до края на дербито, вкарвайки така важния първи гол в мача, точно когато зрителите очакваха полувремето да завърши при нулево равенство. Освен това, срещу юношата на Рома беше извършено и нарушението след което падна голът на Коларов за 2:1. И накрая Пелегрини сложи топката на главата на Фасио, асистирайки блестящо за попадението, подпечатало победата на Рома. Няма да е пресилено да се твърди, че Лоренцо вкара гол и даде две асистенции.
3. Малкият Индзаги не изненада с нищо вечния съперник

Стартовият състав на треньора се състоеше от обичайните заподозрени. Футболистите на Лацио не съумяваха да надиграят с топка в крака или надбягат опонентите си. С всяка изминала минута футболът на „небесносините” ставаше все по-позиционен и предвидим. Симоне Индзаги показа, че не може да печели важните дерби мачове. Воденият от него отбор има три загуби досега през сезона и всички от тях са в мачове за шест точки - Ювентус, Наполи и Рома. Нека се върнем и в края на миналия сезон и си спомним как „орлите” изгубиха правото да участват в ШЛ в последния кръг, след загуба срещу директния конкурент Интер в Рим. Лацио играе слабо срещу топ отборите и трупа точков актив главно срещу съперници извън топ 6.
4. Двубоят Коларов-Марушич категорично бе спечелен от сърбина

Сръбският национал не само отбеляза красив гол от пряк свободен удар, но и успя да създаде доста неприятности на десния халф бек на Лацио. Коларов съумя да обезличи пробивите на черногореца, а освен това създаваше смут в противниковия отбор, дриблирайки с топката. Марушич беше тотално дезориентиран, не помогна на отбора си нито във фаза нападение, нито във фаза защита. Постоянно изоставаше при атаките на Лацио, а когато трябваше да брани зоната си, беше прехвърлян с дълъг пас или надбягван, принуждавайки Луис Фелипе Рамос да чисти грешките му. Черногорецът така и не направи едно сносно центриране и беше един от най-слабите на терена.
5. Томас Стракоша не заслужава да е вратар на Лацио

Въпреки че Стракоша спаси два пъти през първата част удари на Джеко и Пасторе, категорично вратарят на Лацио има огромна вина за головете на Пелегрини и Коларов. Отдавна е видно, че албанецът няма нужната класа и психическа устойчивост да се превърне в топ вратар. Качествата му са за отбор от долната половина на Серия "А". Попадането му в Лацио се дължи единствено на алабанската връзка в отбора.
6. Статичните положения до голяма степен решиха изхода на дербито

Символичните гости в мача не успяха да се възползват от 9-те корнера, които изпълниха в мача. Към 20-ата минута на срещата ъгловите удари бяха 5:1 в полза на Лацио, но всички тези корнери се разминаха с едно-две незначителни мелета в наказателното поле на Олсен. За сметка на това Рома вкара два гола точно след статични положения, успявайки да "излъже" градския си съперник.
7. По-задружният и сплотен отбор спечели 171-вото дерби на Вечния град

Головете за победителите бяха отбелязани в идеални периоди на мача. Откриващият гол падна в края на полувремето. Попадението на Коларов влезе едва 4 минути, след като Имобиле бе направил 1:1. Така „орлите” бързо бяха свалени на земята от сръбската ракета земя-въздух, изстреляна от левия крак на бившия играч на Лацио, а по този начин беше елиминиран евентуален подем в редиците на "небесносините". Третият гол за Рома на Фасио парира в зародиш всякакви надежди за финален щурм на Имобиле и компания.

Рома спечели с 3:1 срещу вечния враг Лацио и постигна 71-вата си победа в римското дерби.

„Орлите" започнаха по-активно срещата и стигнаха до няколко корнера и мелета пред вратата на Олсен, но не се възползваха от силните първи 20 минути.

Постепенно символичните домакини изравниха играта и в края на първата част златната резерва и играч на мача Пелегрини вкара след тотална неразбория в "небесносинята" защита.

Началото на втората част беше спокойно, като „джалоросите" не оставяха празни пространства за атаките на момчетата на Симоне Индзаги.

Подарена топка от Фасио, даде възможност на Имобиле да изравни, но само 4 минути по-късно Саша Коларов показа, че е един от най-добрите изпълнители на статични положения в Серия "А".

В края на мача Фасио се реваншира за грешката при изравнителния гол на Лацио и отбеляза с глава трети гол във вратата на съперника.

Така Рома поднесе най-добрия подарък на легендата си Франческо Тоти, който преди няколко дни навърши 42 години.

Въпреки мудното начало на кампанията, Рома излезе на пето място във временното класиране, а градският им опонент е с една позиция и точка пред тях.

В следващия кръг „вълците" гостуват на Емполи, а Лацио приема коравия отбор на Фиорентина, воден от бившия им наставник Стефано Пиоли.

Вижте в галерията 7 извода след битката за Вечния град.