Байерн най-после спечели

Байерн спечели германската битка на "Уембли"

Късният гол на Ариен Робен прогони демоните, които преследваха него и Байерн по пътя им към големите успехи - баварците спечелиха изцяло германския финал на „Уембли", след като победиха с 2:1 Борусия (Дортмунд).

В най-новата история на турнира Робен и Байерн редовно получаваха ролята на талантливите се провалили - но агонията беше пратена в историята с мача, който доказа, че Германия е новата супер сила в европейския клубен футбол.

Байерн имаше два загубени финала на Шампионската лига в последните три години, включително и загубата с дузпи на „Алианц Арена" срещу Челси преди година, но в крайна сметка тимът успя да се пребори за петата си европейска корона.

Само Реал (9 пъти) и Милан (7) са печелили повече пъти Шампионската лига, а този триумф определено е по-сладък за 29-годишния Робен и ветерана Юп Хайнкес, който в края на сезона отстъпва треньорската позиция в Байерн на Пеп Гуардиола. И Хайнкес има шанс да си тръгне с требъл - Байерн вече спечели титлата на Германия, а другата събота игра срещу Щутгарт на финала за Купата на Германия.

Снощи Робен се разплака след последния съдийски сигнал, проблемите най-после останаха зад него - той игра и в двата загубени от Байерн финали срещу Интер и Челси, където изпусна дузпа в продължението, освен това той има и два загубени полуфинали в Шампионската лига срещу Ливърпул - през 2005 и 2007, когато беше в Челси.

А за 67-годишния Хайнкес това е идеалният подакър на раздяла. Той вдигна толкова високо летвата за Гуардиола, че на испанецът няма да му е никак лесно, въпреки успехите, които е постигнал с Барселона.

Робен беше основната фигура в мача - той първо изработи гола на Марио Манджукич, който даде аванс на Байерн след час игра, но Борусия бързо изравни чрез дузпа, вкарана от Илкай Гундоган, като преди това Данте фаулира Марко Ройс.

И накрая Робен взе реванш срещу всички трудности в Шампионската лига, които са му се случвали - след отиграване на Франк Рибери топката се озова в него в 89 минута и той преодоля играещия отлично снощи вратар на Борусия Роман Вайденфелер.

Двата германски отбора предложиха изключително качествен футбол, а феновете им бяха на нивото на финала на Шаампионската лига, след като заляха целия стадион в жълто и червено, а след края загубилите блогородно поздравиха победителите.

Треньорът на Борусия Юрген Клоп определено е наясно, че снощи тимът му изпусна важен шанс. Борусия доминира в първия половин час на мача, но не успя да се възползва от превъзходството си, а за това заслуга има и играта на Мануел Нойер, който беше безгрешен на вратата на Байерн.

Интензивната преса е запазена марка на Клоп и точно това трябваше да даде предимство на Борусия в първите минути, но положенията им просто не влязоха - Нойер спаси пет важни удара в първите 35 минути. Нойер на два пъти взе предимство в двубоя с Роберт Левандовски, като се справи и с най-доброто отиграване на Ройс. Малко по-късно Ройс отново пробва удара си, но пак нямаше късмет.

В хода на мача играчите на Байерн също започнаха да гледат напред и първо се пробва Манджукич, а след това и Робен, който излезе сам срещу вратаря. Пробивът дойде след 60 минути игра, когато комбинацията Рибери-Робен-Манджукич завърши с удар на последния от пет метра, превърнал се в гол.

Борусия имаше нужда от бърз отговор и той дойде след 7 минути - благодарение на невнимателната игра на Данте. Защитникът на Байерн, който вече имаше жълт картон вдигна излишно високо крак и удари Ройс в стомаха. Последва вече споменатата дузпа, която доведе до 1:1-

Последва нов натиск на Борусия, с който Невен Суботич се справи блестящо като изби топката, насочена към вратата от Томас Мюлер, който точно се беше справил с Вайденфелер. В крайна сметка обаче Робен успя да донесе победата на Байерн, напълно заслужена и поставяща точка на една историческа несправедливост с оглед на представянето на баварците в Шампионската лига в последните години.