Решителните мачове на Англия

Феновете на Англия вече трябва да са свикнали с мъките на националния отбор Снимка: Getty Images
Феновете на Англия вече трябва да са свикнали с мъките на националния отбор

От 1962 година насам, всеки път, когато надеждите на Англия са на последния мач от групата, то британците винаги са успявали. Така че ако вярвате, че историята се повтаря, то няма да похабите много нерви - Англия ще продължи. Така че се насладете на последния мач в групата. Но това успокоение не важи за случаите, когато Англия отпада с дузпи във фазата на преките елиминации.

Чили 1962, Англия - България 0:0

Група 4: Англия, Аржентина, България, Унгария

Селекцията на Уолтър Уинтърботъм записва успехи и провали в групата - загуба с 1:2 от Унгария, след това впечатляваща победа с 3:1 срещу Аржентина, като головете вкарват Рон Флауърс, Боби Чарлтън и Джими Грийвс. Англия се изправя срещу България с идеята, че равенство ще е достатъчно, за да осигури на тима класиране напред, пред Аржентина, като южноамериканците вече са изиграли и трите си мача. Англия завършва 0:0 с България и продължава напред, но още в следващия кръг среща Бразилия и отпада.

Мексико 1970, Англия - Чехословакия 1:0

Група 3: Англия, Бразилия, Чехословакия, Румъния

Световният шампион Англия няма късмет при жребия и попада в една група с Бразилия, като прекият сблъсък между двата отбора завършва със загуба с 0:1 за британците. Следва обаче победа с 1:0 срещу Румъния и решаващ се оказва мачът с Чехословакия. При загуба на Англия, напред продължава Румъния, по голова разлика. Но през второто полувреме Алън Кларк вкарва от дузпа и Англия се класира, за да стигне до скандалния четвъртфинал със Западна Германия.

Мексико 1986, Полша - Англия 0:3

Група F: Англия, Мароко, Полша, Португалия

Преди последния си мач в групата Англия е на последно място в групата със загуба от Португалия и нулево равенство срещу Мароко, така че момчетата на Боби Робсън имат нужда от победа, за да продължат напред. Гари Линекер вкарва три гола на поляците още преди почивката и Англия се класира за сметка на Португалия. В крайна сметка Англия отпада след сблъсъка с Божията ръка на Диего Марадона.

Италия 1990, Англия - Египет 1:0

Група F: Англия, Египет, Холандия, Ирландия

Подобно на това, което се случва сега, Англия тръгва с две равенства в групата, макар и срещу по-силни съперници - Ирландия и Холандия. Преди последните мачове, всички отбори са с по 2 точки, а една евентуална въртележка може да даде шанс на всеки тим да продължи напред. Едно нещо е сигурно - победа на Англия срещу Египет със сигурност праща британците напред. Марк Райт вкарва с глава през второто полувреме и този гол е равен на победа. След това Англия отпада на полуфинала от Западна Германия след дузпи.

Франция 1998, Колумбия - Англия 0:2

Група G: Англия, Колумбия, Румъния, Тунис

Всички смятат групата за лесна и Англия стартира с 2:0 срещу Тунис. Следва загуба от Румъния, като Дан Петреску вкарва в последната минута. Така равенство срещу Колумбия ще е достатъчно за класиране напред. Дарън Андертън и Дейвид Бекъм (първи гол за Англия) от пряк свободен удар осигуряват победата с 2:0. Англия продължава напред и веднага среща Аржентина, всички знаем как завърши този мач.

Япония/Южна Корея 2002, Англия - Нигерия 0:0

Група F: Англия, Аржентина, Нигерия, Швеция

Цялата нация проследи със затаен дъх равенството с Швеция и победата над Аржентина, дошла след дузпа, изпълнена точно от Бекъм. Равенство в последния кръг срещу Нигерия се явява достатъчен резултат за класиране за осминафиналите, а при загуба Аржентина се класира за сметка на Англия. В крайна сметка тимът на Свен-Йоран Ериксон записва скучно нулево равенство и продължава напред.