България отново посече "самураите"

Тимът, воден от Любо Пенев, няма загуба като гост вече година и половина.

Японците винаги са твърдели, че обичат нашето кисело мляко, сиренето и народната ни музика. Потомците на самураите обаче едва ли са големи фенове на националния отбор на България - тимът срещу когото не са печелили никога в историята си.

Традицията остана непокътната и нашите записаха победа с 2:0 на стадиона в Нагоя в първата от поредицата си от три контроли. Успехът бе четвърти за нашите в общо пет мача между двете селекции, като най-голямото постижение на японците срещу нас е един "хикс".

Станислав Манолев изпълни фаул, който би хванал окото дори на Роберто Карлош и Кристиано Роналдо, а на трибуните за да приветства нашите дойде най-известният българин в Страната на изгряващото слънце - сумистът Калоян Махлянов-Котоошу.

Мачът остави наситени впечатления, но всичко започна с невероятно изпълнение на "Мила Родино" от момиче в народна носия. Химнът окрили нашите и Станислав Манолев вкара от фаул още в 3-та минута. Изпълнението му бе зрелищно, но и вратарят на домакините Кавашима не бе никак убедителен.

В 70-ата минута капитанът Хасебе си отбеляза автогол след центриране на резервата Христо Златински. Две попадения на домакините не бяха зачетени заради засади, а мачът се игра при проливен дъжд, който не уплаши ентусиазираната домакинска публика.

Въпреки очакванията селекционерът на домакините Алберто Дзакерони заложи на повечето от титулярите си, което прави победата още по-сладка. За отбелязване е и фактът, че "самураите" не познаваха вкуса на загубата у дома в цели 7 мача, съизмерими с година и два месеца като време. Отделно японците се намират в добра форма и спечелиха 4 от последните си 6 срещи, като загубиха само от Бразилия и Йордания.

В същото време Любо Пенев не можеше да разчита на двама основни - адашите  Николай Бодуров и Николай Михайлов. Футболист номер 1 на страната за миналата година Георги Миланов остана на резервната скамейка и се появи през последните 25 минути.

Играчът на ЦСКА Спас Делев пък започна като титуляр за "трикольорите" за първи път от повече от 3 години и още в началото имаше възможност да се запише сред голмайсторите.

Победата носи и трофей - печелим "Кирин къп" за втори път, след като го сторихме и през 2005 г. Тимът, воден от Любо Пенев, няма загуба като гост вече година и половина. Единствените поражения са на неутрален терен от Турция (0:2) и от Украйна в София - 0:1.

Във вторник гостуваме на Казахстан в друга проверка, а на 14 август имаме визита на Македония.