Най-великият обрат от повече от половин век

03.07.2018, 09:08 (обновена 04.07.2018, 13:47)

1 от 3 снимки Назад Напред

Белгия - Япония 3:2

Белгия осъществи най-великия обрат от 52 години насам на световни футболни финали.

„Червените дяволи“ губеха с 0:2 срещу Япония в 1/8-финалния си двубой на Мондиал 2018, но стигнаха до победата с 3:2 след велика контраатака в 94-тата минута.

След нулево първо полувреме станахме свиделите на истински ураган от голове през второто и видяхме цели пет. „Самураите“ поведоха с попадения на Генки Хурагучи и Такаши Инуи и изглеждаше, че изненадата „се пече“.

Ян Вертонген и резервите Маруан Фелайни и Насер Шадли в заключителните секунди на двубоя обаче изведоха Белгия до изключителен успех, който ще се помни дълго.

Това е първият случай, в който отбор успява да спечели, след като е губел с два или повече гола в мач от директните елиминации на световни първенства, от 52 години насам.

Последният подобен двубой се играе на Мондиал 1966 в Англия. Тогава, на 1/4-финалите, великият Еузебио и неговата Португалия обръщат Северна Корея от 0:3 и печелят с 5:3, а Еузебио вкарва четири попадения за „мореплавателите“, два от които от дузпа, а един добавя Жозе Аугусто.

През 1970 година Западна Германия прави частичен обрат, изоставайки с 0:2 от Англия, но се нуждае от продължения, за да отстрани „трите лъва“.

В допълнение, Белгия постави и още един рекорд. При първия гол на Вертонген топката прелетя 18,6 метра, което е най-голямото разстояние след голов удар с глава от поне 1966 година, откакто се води подобна статистика.

Победата на „червените дяволи“ беше изключително впечатляваща, но възпитаниците на Роберто Мартинес имат само три дни да й се насладят, преди да се изправят срещу Бразилия на 1/4-финалите.

Oще: 1/8-финали  белгия  еден азар  кевин де бройне  маруан фелайни  мондиал 2018  насер шадли  обрат  рекорд  русия 2018  световно първенство  тома мюние  ян вертонген  япония