Златан Ибрахимович получава шанс да се докаже срещу бившия си отбор Снимка: Goal.com
Конте успя да преобрази Ювентус за малко повече от година Снимка: Getty Images
Конте успя да преобрази Ювентус за малко повече от година
Виланова се завръща на резервната скамейка на Барселона Снимка: getty images
Виланова се завръща на резервната скамейка на Барселона

Байерн - Ювентус или Пари Сен Жермен - Барселона, коя двойка отбори от първите четвъртфинали на Шампионската лига ще предложи повече емоции на феновете и повече качествен футбол? Повечето специалисти са на мнение, че сблъсъкът между Байерн и Ювентус носи заряд, който има потенциал да го впише сред най-интересните в историята на Шампионската лига.

И главните действащи лица са на същото мнение.

„В последните дни буквално си лягам със Старата госпожа, Ювентус е последното нещо, което виждам и за което мисля преди да заспя - призна вчера треньорът Байерн Юп Хайнкес. - Сутрин също се будя с Ювентус - научих доста за този отбор, изгледал съм всичките му скорошни мачове и съм впечатлен от това, което видях. Но Байерн в момента прави изключителен сезон, играем силно без значение кой е нашият съперник.

„Ювентус е много силен опонент. Тимът е изключително силен физически и момчетата на Андреа Пирло тичат много, а той успява всеки път да измисли нещо интересно, което да даде предимство на отбора му. В Ювентус играят много добри футболисти, май седем от тях бяха национали на Италия.

„Мисля, че Юве ще е един от митовете на съвременния футбол, отборът просто се преобрази като феникс. За изминалите няколко години Конте направи невероятни неща. Хубавото е, че Ювентус не играе типичното катеначо, а тимът има собствен стил - пак се залага на дефанзивния футбол, но съчетан с много креативни решения. Сигурен съм, че ще се получи оспорван мач между два равностойни отбора - типичен четвъртфинал в Шампионската лига."

Конте, естествено, побърза да върне комплиментите, с които го засипа Хайнкес.

„Постарахме се да научим колкото се може повече за Байерн - обясни италианецът. - От доста време не сме стигали до четвъртфиналите на Шампионската лига, естествено, че Байерн е фаворитът, не само за този мач, но и в турнира.

„Все още не сме готови с състава, по-точно с нападението. За нас най-важно ще е тактическата дисциплина и раздаването на терена, най-вероятно ще приемем играта в нашата половина, разполагам с много дефанзивни играчи, които могат да обърнат хода на мача с много фантазия и креативност. Но такива изпълнения не винаги са възможни, особено срещу отбори като Байерн.

„Полузащитата на баварците е много добра, което ще е сериозно препятствие за нас. Ако някой ми беше казал преди 16 месеца, че ще успеем да спечелим титлата на Италия и след това ще стигнем до четвъртфиналите на Шампионската лига, то нямаше да му повярвам, но истината е, че разполагаме с отлични играчи и затова сме тук. Ако загубим, поне ще научим много от сблъсъка си с Байерн."

Определено и двата отбора се намират в силен етап - през уикенда Ювентус победи като гост Интер с 1:2, а Байерн разгроми Хамбургер с 9:2. Досега Юве е играл пет пъти на четвъртфинал в Европа с германски отбори и всеки път е успявал да продължи напред. Освен това, италианците нямат загуба като гост в Европа от 18 март 2010 година, когато паднаха с 1:4 от Фулъм във втория осминафинал в Лига Европа и отпаднаха от турнира с общ резултат 4:5. В следващите девет европейски мача като гост Ювентус записа четири победи и пет равенства.

Байерн също е във възход. След категоричния успех срещу Хамбургер баварците имат 20 точки аванс на върха в Бундеслигата седем кръга преди края на шампионата. Байерн спечели първите десет мача в Бундеслигата от началото на 2013 досега и така изравни рекорда на Борусия (Дортмунд) от 2012 за най-добър старт от началото на календарна година. А в Италия, след третата си поредна победа Ювентус има девет точки аванс в битката за титлата.

В другия четвъртфинал разпределението на силите като че ли е в полза на Барселона. Това ще е едва вторият четвъртфинал в Шампионската лига в историята на ПСЖ, но парижани, водени от Карло Анчелоти имат интересна история зад гърба си - тимът няма загуба у дома в мач от европейските турнири повече от шест години. А предишният четвъртфинал на тима пак е бил срещу Барселона и е завършил успешно за ПСЖ - с 3:2 общ резултат през сезон 1994/1995. В същото време Барселона преследва шести пореден полуфинал в Шампионската лига, но този сезон каталунците вече записаха две загуби като гост - първо срещу Селтик, като Лионел Меси обясни, че това е станало „случайно", а след това срещу Милан на осминафиналите.

Победната серия на ПСЖ у дома в мачовете от европейските турнири е впечатляваща - 23 успеха, като серията стартира с 4:2 срещу Апоел (Тел Авив) в групите на турнира за Купата на УЕФА през 2006, а преди равенството с Валенсия за 1:1, което беше част от успеха на осминафиналите в Шампионската лига с общ резултат 3:2, ПСЖ записа на „Парк де Пренс" седем поредни „европейски" победи.

Едно от предимствата на Барселона довечера ще е завръщането на Тито Виланова на резервната скамейка на каталунците след двумесечно отсъствие. А това ще е много силна мотивация за Меси и компания да го зарадват с добър резултат.

„ПСЖ е силен и впечатляващ отбор, играят бързо и са много силни във въздуха, основно заради Златан Ибрахимович и Тиаго Силва, а играчи като Езекил Лавеци и Хавиер Пасторе са от световна класа - обясни помощникът на Виланова Жорди Рура. - Изучихме внимателно стила на игра на ПСЖ и смятам, че ще можем да се адаптираме така, че да наложим нашата си игра."

„Имам добро чувство за този четвъртфинал, точно както се чувствах преди мачовете с Валенсия - допълни треньорът на ПСЖ Карло Анчелоти. - Мисля, че се справяме добре в Шампионската лига, но сега ни предстоят двата най-трудни мача за целия сезон. Знаете, че е много трудно да бъде опазен играч като Златан Ибрахимович или Лионел Меси, така че и двата отбора ще акцентират на това в тактическо отношение, мисля, ще мачът ще е много интересен."

И естествено, другата голяма звезда на ПСЖ - Дейвид Бекъм, може би ще получи шанс да поиграе срещу Барселона. Британецът има седем мача с фланелката на Реал срещу каталунците и балансът му от тези срещи не е никак лош - три победи, три равенства и един равен. Сега обаче това ще се промени. Но много по-мотивиран от него ще е Ибрахимович, който се извини за всичко, което изговори за Хосеп Гуардиола и Барселона и сега е готов да покаже на терена, че клубът само е загубил, след като се е разделил с него. Няма как да не е интересно, нали?