5 неща, с които Голд къп 2017 ни изненада

Какво научихме след края на турнира Снимка: getty
Какво научихме след края на турнира
Северна Америка също има своя суперталант
Голямата изненада в началото на турнира бе представянето на канадския тийнейджър Алфонсо Дейвис. Той е едва на 16 години но вкара три гола в първите си два мача в груповата фаза. В следващите два обаче не можа да се разпише и това коства на страната, която е единственият победител в историята на турнира освен САЩ и Мексико, отпадане в четвъртфиналите от Ямайка. Все пак Дейвис привлече вниманието на редица грандове от Европа и ще чуваме името му все по-често.
Снимка: getty
Футболът в КОНКАКАФ не спира да се развива
В последните си няколко издания Голд къп показа, че футболът в зона КОНКАКАФ се развива положително – все повече отбори успяват да окажат съпротива на двата големи фаворита САЩ и Мексико, а това си пролича и на последния Мондиал в Бразилия, когато Коста Рика достигна четвъртфиналите. Да, нямаше толкова резултатни мачове, но конкуренцията в турнира се засилва, а футболът става все по-тактически. Отбори като Панама и Ел Салвадор също не са просто фигуранти, а играят своята роля в разпределянето на крайните позиции.
Ямайка вече не е футболно джудже
В най-голяма степен обаче този прогрес личи при тима на Ямайка. Страната вече не е футболно джудже и го доказа, след като стигна до втори пореден финал в турнира. Миналият път отстрани САЩ в полуфиналите и загуби последния мач от Мексико, а сега стана обратното. Кой знае, може би третият път ще е на късмет за ямайците.
Отвъд океана е нормално да хапеш противника
Явно в тази част на света да захапеш противников футболист в гръб се смята за нещо съвсем нормално. Или пък просто епидемията на Суарес е плъзнала и на север. В двубоя си срещу САЩ от четвъртфиналите, играчи на Ел Салвадор не един, а  два пъти ухапаха американски футболисти. Случката се размина без картони, а потърпевшите дори се шегуваха с това след мача, но със сигурност тази тенденция е притеснителна.
Явно в тази част на света да захапеш противников футболист в гръб се смята за нещо съвсем нормално. Или пък просто епидемията на Суарес е плъзнала и на север. В двубоя си срещу САЩ от четвъртфиналите, играчи на Ел Салвадор не един, а два пъти ухапаха американски футболисти. Случката се размина без картони, а потърпевшите дори се шегуваха с това след мача, но със сигурност тази тенденция е притеснителна.
САЩ бият само у дома, а Мексико не може да се бори на два фронта
За пореден път тимът на Мексико доказа, че трудно се справя с два турнира за едно лято. Мексиканците играха за Купата на конфедерациите до самия й край, като загубиха финала за третото място срещу Португалия след продължения. Това изглежда изцеди силите на тима и той не можа да спечели Голд къп, където конкуренцията все пак е доста по-слаба. В последните години тимът разпределяше силите си, но този път загуби и на двата фронта. Същевременно САЩ спечели шестата си титла, с което се доближи до рекордните седем на Мексико. И все пак всичките титли на американците са, когато турнирът се е играл изцяло пред тяхна публика. В редките случаи (3), когато домакинството е било споделено, победител неизменно е Мексико (два пъти печели финала на „Ацтека” и веднъж в САЩ).

Тази вечер завърши турнирът Голд къп, където мерят сили най-добрите отбори на Централна и Северна Америка.

Победител за шести път в историята си стана тимът на САЩ, след като спечели срещу неочаквания финалист Ямайка с 2:1 в самия край на редовното време.

Този път, по една или друга причина, липсваха гръмките резултати, типични за мачовете на САЩ и Мексико.

Турнирът ни предложи няколко приятни изненади и утвърди някои дългогодишни тенденции.