Ялов в Европа и велик срещу Реал: Ел Класико е любимият сблъсък на уж залязващия Суарес

С гигантско самочувствие Суарес копва топката от бялата точка, за да вкара третия гол в мача и да натрупа 11 попадения в само 14 мача срещу големия съперник Реал Снимка: Getty Images
Срещу Лион миналата седмица уругваецът далеч не беше толкова ефективен Снимка: Getty Images
Срещу Лион миналата седмица уругваецът далеч не беше толкова ефективен
В момента най-вероятното събитие на едно Ел Класико е гол от Суарес. А следващият такъв мач идва още в събота за първенството

Допреди изминалия уикенд, Луис Суарес беше в ужасяваща форма за Барселона. Той изглеждаше натежал и изтощен, пропускаше много и беше записал само един гол в последните си 9 мача.

После обаче нападателят вкара срещу Севиля и даде признаци на събуждане, а вчера на "Сантяго Бернабеу" направи и много повече.

Е, наистина през първите 50 минути на реванша срещу Реал Мадрид за Купата на краля, Суарес изглеждаше както в повечето си мачове напоследък. Той не успяваше да помогне много на тима си, който беше надиграван от съперника, и само пропуските на Винисиус и спасяванията на Марк-Андре Тер Щеген задържаха резултата 0:0.

Но това не беше просто поредният мач за Суарес - той играеше срещу Реал, своя любим съперник.

В 50-ата минута Усман Дембеле проби и намери голмайстора, който мигновено стреля в близкия ъгъл на Кейлор Навас и откри резултата. 20 минути по-късно Суарес беше готов да отбележи втория си гол, отново след центриране на Дембеле, но Рафаел Варан го изпревари и добута топката в собствената си врата.

Този гол уби интригата в сблъсъка, но малко по-късно Суарес успя да си спечели дузпа и сам да я вкара със самонадеяно изпълнение а ла Паненка.

Това беше негово попадение номер 11 в само 14 дербита срещу Реал - и то попадение, отбелязано с известна подигравка към съперника насред неговия стадион, където обикновено такива изпълнения от бялата точка си позволява Серхио Рамос.

Равносметката от вечерта е, че "кралете" претърпяха ново тежко поражение от Барса, Луис Суарес пак е големият герой, а каталунците преподадоха на вечния съперник урок по ефективен футбол.

Уругваецът излезе в първото си Ел Класико преди 5 години и само 10 минути по-късно вече беше записал асистенция в голямото дерби. Оттогава той се превърна в постоянен кошмар за Реал и в следващите си 10 срещи с този съперник записа 9 гола. Откакто нападателят е в Барса, никой (дори Меси и Кристиано Роналдо) няма толкова попадения в Ел Класико.

През октомври Суарес пое водещата роля в Барса при отсъствието на контузения Меси и изригна с хеттрик срещу Реал за разгрома с 5:1 на "Камп Ноу". Вчера Меси не беше на най-високото си ниво и беше зорко пазен, но отново уругвайският голмайстор нанесе решаващите удари и се доказа като звезда номер 1 в дербито на Испания за последните години.

Проблемът е, че колкото и Канибала да обича да играе с големия съперник, срещу повечето от останалите опоненти не е така бляскав.

В последните месеци той редува силни със слаби периоди и все по-често изглежда загубил своята експлозивност, а вече е на 32 г. и големият въпрос е колко време му остава на топ ниво във футбола.

Естествено, любим аргумент на критиците му е неговата болезнена суша в Шампионската лига.

Миналата седмица Барселона завърши 0:0 с Лион в първи осминафинал от турнира, а Суарес пропусна най-чистите ситуации за своя тим. Той е вкарал само един гол в последните си 17 мача в Шампионската лига, а това просто не подхожда на титулярния нападател в отбор, който е тръгнал да печели надпреварата.

Очевидно е, че Суарес трябва да се разиграе и в Шампионската лига, за да имат шанс каталунците да я спечелят. Дали не е най-добре за "блаугранас" да се паднат с Реал Мадрид и на европейската сцена?

Със сигурност Канибала не би имал нищо против.