Дузпа! Само да имаш Бербатов да я бие

Внимавай, знам къде ще биеш! Така Джо Харт опитва да сплаши Стивън Джерард, но капитанът на Ливърпул и в този случай е точен. Джерард става все по-ефективен от дузпи, след като изпусна няколко по-рано в кариерата си.
С небрежна походка и финт с тяло, Димитър Бербатов бележи поредната си дузпа във Висшата лига. Без сила, а с финес.
Пълна противоположност на стила, но същият резултат. Лейтън Бейнс забива с мощен шут поредната от 12-те си точни дузпи. Стопроцентов актив.
Шиърър изпускаше рядко, като една дузпа се помни - тя бе в последната минута на дербито Съндърланд - Нюкасъл и можеше да донесе победата на неговия тим. Но Алън беше майстор на ударите от бялата точка, въпреки редките разочарования...
Тежкият му удар под гредата не оставяше шанс на вратарите в повечето случаи. Така бе и на Англия - Холандия (4:1) на Евро 96.
В сряда Месут Йозил можеше да даде друг ход на мача Арсенал - Байерн, но... Мануел Нойер спаси удара му.
А в четвъртък Светослав Дяков реши да се прави на Пирло, Паненка и други майстори, копвайки топката срещу Лацио. Така или ставаш герой с железните си нерви и блестяща техника, или ставаш за смях.
Стивън Джерард не залага на такива удари през сезона - бие мощно и точно в ъглите. И е 6 от 6 за Ливърпул.

Драмите от сряда и четвъртък с дузпи, които се пропускат, спасяват и опропастяват, отваря важен въпрос: Хубаво е да получиш дузпа, но по-важно е кой ще я бие! Особено във важни моменти.

В мача Арсенал - Байерн бяха изпуснати и двете, както и в четвъртък на Лацио - Лудогорец.

Във Висшата лига изкараха статистика след драмата на Арсенал, Йозил и Венгер с изпусната рано дузпа срещу машината Байерн.

Тя сочи, че Стивън Джерард е номер едно за сезона в Англия, вкарвайки 6 от 6 удара от 11 метра (5 в първенството). Но капитанът на Ливърпул е далеч от най-добрите в историята на Висшата лига, а и е бил твърде малко наказателни, за да ги стигне.

Най-отгоре в списъка по вкарани дузпи е Алън Шиърър с 56 опънати мрежи. Деветката е изпълнил общо 67 пъти най-тежкото наказание в играта в мачове от първенството. Коефициентът му на успеваемост е 83,58.

След него е по-ефективният Франк Лампард, вкарал 43 пъти от 49 удара. Той изпусна и този сезон в мач срещу Хъл. И все пак халфът на Челси има процент 87,76 успеваемост.

Следва Матю Льо Тисие с 25 гола от 26 дузпи, което прави фамозните 96 процента, а и общо в кариерата си Мат заби 44 от 45 наказателни. Той е смятан за номер едно в Англия в този аспект на играта.

Чак четвърти се нарежда Джерард с 23 попадения от 30 удара и рейтинг 76,67%.

А има ли играч в историята на Висшата лига, който е вкарал всяка своя дузпа?

Номер едно е Лейтън Бейнс, забил 12 от 12 за Евертън. Но има и един българин, който не отстъпва като хладнокръвие.

Димитър Бербатов е 9 от 9 във Висшата лига, вкарвал е дузпи с екипите и на Тотнъм, и на Манчестър Юнайтед, и на Фулъм.

Като цяло Бербатов рядко пропуска от 11 метра в кариерата си, като се помни ярко единствено несериозното му изпълнение на полуфинала за Купата на футболната асоциация с Юнайтед срещу Евертън.

Мартин Петров също е стопроцентов във Висшата лига, но е изпълнил само три дузпи.

В Англия явно се учат да бият дузпи, защото този сезон процентът на реализираните е цели 83%. Само 9 от 53 са изпуснати! Това е най-добрата статистика по този показател от създаването на Висшата лига.