Осминафинали: Бразилия - Чили, Холандия - Мексико

Неймар наниза два гола на Камерун.
Хърватите отпадат, въпреки че опитаха всичко.
След 221 мача и 18 години Холандия отново игра без Ван в състава си, след като Ван Перси бе наказан за двубоя с Чили.
А след като удариха Испания, чилийците едва ли се страхуват от Бразилия...

В живота нещата невинаги се получават както си ги пожелаваме.

Луиш Фелипе Сколари не искаше Чили за съперник на осминафинал от група В за неговата Бразилия, но получи точно това в менюто.

Селесао разпиля неособено заинтересован Камерун с 4:1 в последния мач от група А и отива в елиминациите именно срещу чилийците на 28 юни от 19 ч в Бело Оризонте.

На 29 юни от 19 ч във Форталеза е вторият ясен засега осминафинал - Холандия ще се изправи срещу Мексико, подчинил с 3:1 Хърватия.

Бразилия не срещна особени затруднения срещу отпадналия и отдавна загубил апетит за игра Камерун. Лишен и от Самуел Ето'о с травма, африканският тим оправи настроението на страната-домакин.

Неймар наниза два хубави гола, с което е едноличен лидер при реализаторите с 4 в турнира.

Вкара дори постоянно критикуваният Фред, който едва не бе изваден от състава за мача. Но Сколари отново му се довери и нападателят счупи каръка. Е, вкара от съмнително положение за засада... но - у дома и стените (понякога в случая с Бразилия и реферите) помагат.

В края Фернандиньо от Манчестър Сити, записал първи минути на световното, довърши африканците с четвърти гол.

В другия мач в групата битката бе на живот и смърт, като Мексико имаше по-добрите положения, удари и греда преди почивката. Но гол нямаше, а един в полза на хърватите обръщаше нещата в тяхна полза.

В 65-ата минута Дарио Сърна спря удар на Хавиер Ернандес с ръце, но дузпа нямаше. Мексиканците протестираха гневно, но без резултат. Но разочарованието им не се задържа дълго.

В 71-вата минута логичното се случи - Рафаел Маркес, на 35 години и игращ на четвърти мондиал, нанесе решителния удар с глава - 1:0. Защитникът вкарва на трето световно след Мондиал 2006 и световното преди 4 години в ЮАР.

Четири минути по-късно Андрес Гуардадо приключи интригата и прати в екстаз лудата по футбол северноамериканска държава. Чичарито, есетствено влязъл като резерва, довърши хърватите в 83-ата минута с типичен свой гол - бърза реакция и добавка почти от голлинията с глава.

Класика! И надвисна опасност Мексико дори да прескочи Бразилия на върха в групата - двата тима се изравниха по голова разлика (при 3:1 за бразилците в другия мач), но... в този момент Бразилия вкара чрез Фернандиньо и елиминира опасността.

В края най-добрият от хърватите и в трите мача - Иван Перишич, вкара почетно. Слаба утеха за отбора, който тръгна към Мондиала с големи надежди. Попадението бе и първо във вратата на мексиканците в турнира.

Остана време Анте Ревич, хърватската резерва, да бъде изгонен с директен червен картон за грубост. Типична проява на тим от нашия регион, когато гневът от загубата вземе връх над разума.

А тимът на Мигел Ерера няма да е лесен съперник за плашещата машина на Ван Гаал. Мексико е изключително корав и опасен на контраатаки.

По-рано през деня Холандия удари с 2:0 Чили и оглави група В. Попаденията бяха на резервите Лерой Фер и Мемфис Депей в последните 12 минути. Така оранжевите избягаха от Бразилия и чакат среща с мексиканците.

На изпроводяк от мондиала испанците разбиха с 3:0 Австралия, но това едва ли е утешение за световния шампион.

Вкараха Давид Вия, Фернандо Торес и Хуан Мата, а след смяната му в 56-ата минута Вия се разплака неутешиво на скамейката. Това бе последният му мач в паметна кариера с националния екип, а нападателят го ознаменува с фамозен гол с петичка.

Испания ще догледа световното по телевизията. Европа все пак успя да пласира един представител от първите две групи - холандците.

Бразилия продължава да сънува титлата, също както и, поне за няколко дни, ще го правят Холандия, Чили и Мексико. Дотук статуквото е ясно: Америка - Европа 3:1 при първите четири класирани тима.