Барселона влезе в историята

Шави, Меси и Андрес Иниеста са тримата финалисти за "Златната топка" Снимка: Getty images
Шави, Меси и Андрес Иниеста са тримата финалисти за "Златната топка"

Испанският шампион Барселона си запази място в историята на футбола след като стана едва вторият клуб, който излъчва и тримата финалисти в спора за престижната индивидуална награда „Златната топка". Днес на официална церемония в Париж организаторите от France Football и световната футболна федерация (ФИФА) обявиха, че победителят за 2010 г. ще бъде излъчен измежду Андрес Иниеста, Шави Ернандес и Лионел Меси.

Другият клуб, освен каталунците излъчил трима финалисти е Милан. През 1988 г. до финалната фаза на битката за наградата стигнаха Марко ван Бастен, Рууд Гулит и Франк Рийкард, които бяха играчи на „росонерите". На следващата година Милан отново бе с трима финалисти - Марко ван Бастен, Франко Барези и Франк Рийкард. И в двата случая победител е Ван Бастен.

За осми път пък играч на Барселона ще спечели отличието. Толкова трофеи имат още Милан и Ювентус. За 14-ти път победител ще бъде футболист от испанската Ла Лига. Италианската серия А е излъчила 18 от носителите на престижната награда.

Имената на тримата най-добри играчи за 2010 бяха обявени по азбучен ред. Победителят ще стане ясен на 10 януари 2011 г. на специална гала в Цюрих. Тройката обаче не предизвика никаква изненада след като още в края на миналата седмица, дни след официалния край на гласуването медиите в Испания и Италия разкриха, че най.много гласове са получили именно Шави, Иниеста и Меси. В допитването тази година участваха 154-ма журналисти и треньорите и капитаните на 208 национални отбора.

Любопитно е, че освен, че са съотборници в настоящия състав на Барселона и тримата финалисти са израснали в школата на клуба - митична Ла Масия. Меси стана носител на наградата през миналата година. Шави и Иниеста пък попаднаха срд 10-те най-добри за миналата година.

„За мен е чест да бъда сред финалистите, особено в компанията на Шави и Меси. Това е признание за цялата школа", написа в профилите си в социалните мрежу Twitter и Facebook Андрес Иниеста.

Единственият испански футболист, който е печелил отличието е Луис Суарес през 1960 г. Според авторитетния „Gazzetta dello Sport" победител в битката е Андрес Иниеста. В Испания обаче за такъв се сочи Шави. Ако спечели за втори път трофея Меси ще стане шестият футболист с подобно постижение. По два пъти Златната топка е ставала притежание на Алфредо ди Стефано, Франц Бекенбауер, Кевин Кийгън, Карл Хайнц Румениге, и Роналдо.

Въпреки че информацията за финалистите изтече още вчера в Италия и днес не успяха да преглътнат разочарованието заради отсъствието на халфа на Интер Уесли Снайдер. След обявяването на номинираните 23-ма футболисти холандецът дори се считаше за фаворит №1 за трофея.

„Смятам, че е много несправедливо. Снайдер направи феноменален сезон, спечели всичко, което можеше да се спечели, за мен той заслужаваше Златната топка. Не е честно трофея да се дава на някого само заради неговата резултатност, независимо колко велик играч е", коментира президентът на Интер Масимо Морати, недоволствайки от присъствието в списъка на Лионел Меси.

„Абсурдно е Снайдер да не е сред финалистите. Уесли е фантастичен играч и през миналата година спечелихме три титли благодарение на него. Да не го видим в топ 3 е много, много разочароващо", отсече и съотборникът му в Интер Хавиер Санети.

Самият Снайдер също остана доста разочарован. "Чух, че няма да съм сред челните трима, но това изглежда странно за мен. Как това може мине през ума на човек, след като спечелих Серия А, Купата на Италия и Шампионската лига", каза той пред "De Telegraaf" в родината си.

"Освен това играх финал на Световното първенство и бях един от голмайстори на Мондиала в Южна Африка, а и тепърва до края на годината мога да спечеля Световното клубно първенство."

"Изглежда всичко е въпрос на това да спечелиш световната титла. Това означава, че някой като Гарет Бейл никога няма да спечели Златната топка", заяви Снайдер с оглед на факта, че Бейл играе за националния отбор на Уелс, който дори не може да се класира за световно първенство, камо ли да го спечели.

"Надявах се да спечеля Златната топка, но и очаквах поне да бъда в тройката, с оглед на моето представяне през тази година", заяви още моторът на Интер.