Аржентина се класира на финал след 4:2 при дузпите срещу Аржентина
Ромеро вдъхнови съотборниците си
Силесен не успя да хване нито една дузпа
Меси изтормози защитата на Холандия и вкара първата дузпа за Аржентина
Ромеро е поредният вратар-звезда на световните финали

Аржентина се класира за първи път от 1990 година на финал на световно първенство, след като отстрани с 4:2 с дузпи финалиста от предишното световно първенство Холандия.

Двата отбора не успяха да си отбележат гол в редовното време и продълженията, като тези 120 минути бяха изпълнени с тактически битки, борба за надмощие в средата на терена и редки голове положения. Аржентинците успяха почти напълно да неутрализират Ариен Робен, който в края на редовното време най-после успя да изскочи на върха на атаката на холандците. За сметка на това Робин ван Перси се представи под очакванията и твърде рядко успяваше да отиграе пасовете, които получаваше пред вратата на Аржентина. Почти същото важи и за Лионел Меси, който беше не толкова ефективен, колкото се очакваше от него, но в продълженията успя да организира няколко успешни атаки.

Аржентина отправи 8 удара във вратата на Холандия, а селекцията на Луис ван Гаал се отчете със седем удара, но реално погледнато вратарите на двата тима не бяха поставени пред сериозни изпитания.

При дузпите за Аржентина точни бяха Лионел Меси, Езекил Гарай, Серхио Агуеро и Макси Родригес, а Холандия стартира с пропуск на Рон Влаар, чийто удар беше избит от Серхио Ромеро след това Ариен Робен обаче вкара, но Ромеро спаси удара и на Уесли Снайдер, а с гола на Дирк Каут холандците си върнаха надеждите. Но четвъртата дузпа за Аржентина, вкарана от Родригес класира тимът му за финала.

Първите реакции на холандските медии бяха, че Ван Гаал е сгрешил с избора си точно Влаар да бие първата дузпа, а отделно от това няколко анализатори го обвиниха за това, че е заложил на затворена игра, която не доведе до много голови положения.

С отпадането си на полуфинала Холандия потвърди правилото, че в историята на световните първенства все още няма финалист, който не е успял да вкара на четвъртфиналите и/или полуфиналите.