Приказката за Швеция продължава! "Тре кронур" очаква Англия или Колумбия

Емил Форсберг празнува решаващия гол със съотборниците си Снимка: Getty Images
Емил Форсберг празнува решаващия гол със съотборниците си

Приказката за Швеция на Мондиал 2018 продължава. Скандинавците отстраниха Швейцария след победа с 1:0 на осминафинал и очакват Колумбия или Англия на четвъртфиналите в първенството.

И в днешния мач шведите показаха брилянтна игра в защита, а в атакуващ план създадоха достатъчно положения и използваха своя момент през второто полувреме - когато и късметът им помогна да вкарат с рикошет.

През първата част повечето положения бяха на сметката на "тре кронур", макар че привидно Швейцария водеше играта. В 8-ата минута Маркус Берг не намери вратата от добра позиция, последва още един негов пропуск и неуспешна добавка на Екдал.

В 28-ата минута отново Берг беше на изстрелна позиция, но Зомер спаси удара му. 10 минути по-късно швейцарците стигнаха до единственото си по-чисто положение за първата част, когато Джемайли стреля над вратата от точката на дузпата.

В 41-ата минута след центриране отдясно Албин Екдал беше оставен сам на далечната греда, но не успя да засече добре топката и Швеция изпусна още едно отлично положение.

Второто полувреме започна с опит за натиск от страна на Швейцария, но техните съперници отново не трепнаха в защита.

Швеция дочака своя момент и той дойде в 66-ата минута. Добра комбинация изведе Форсберг на изстрелна позиция пред наказателното поле, той шутира, топката се отклони в крака на Аканджи и излъга Ян Зомер - 1:0.

Швейцария имаше достатъчно време за обрат, но натискът на тима не доведе до много чисти ситуации. Големият шанс за изравняване дойде в 79-ата минута, когато Аканджи стреля с глава след центриране от корнер, но Форсберг изби точно пред голлинията.

В 91-ата минута Сеферович успя да изпревари Линдельоф и стреля с глава, но Робин Олсен спаси. В 93-ата минута шведите направиха опасна контраатака и Мартин Олсон остана сам срещу вратаря, а Микаел Ланг го изблъска в гръб.

Реферът отсъди дузпа и показа червен картон на бранителя, но след като изгледа повторението на ситуацията, той видя, че изблъскването беше извън наказателното поле.

Така дузпата беше отменена, а при прекия свободен удар Зомер спаси шута на Тойвонен. Веднага обаче дойде последният съдийски сигнал, след който шведите ликуваха.