Вила надхитри Дарби и Лампард в най-скъпия мач в света и се завърна във Висшата лига

Ануар Ел Гази се превърна в герой за Вила с гол и асистенция Снимка: Getty Images
Ануар Ел Гази се превърна в герой за Вила с гол и асистенция

Астън Вила се завърна във Висшата лига, след като победи Дарби Каунти с 2:1 във финалния плейоф за влизане в елитната дивизия на Англия.

Головете за символичните домакини на „Уембли“ отбелязаха Ануар Ел Гази и Джон Макгин, а крайното 2:1 оформи Джак Мариот в 81-вата.

Дори седемте минути продължение обаче не стигнаха на „овните“ и мениджъра им Франк Лампард да се доберат до равенството.

Освен промоцията във Висшата лига Астън Вила си осигури и поне 170 милиона паунда за следващите три години – 95 млн. за завръщането си в елита и за участието си в Премиършип през идния сезон и още около 75 млн. за следващите два, дори да изпадне отново в Чемпиъншип. Ако се задържи в най-високото ниво пък, общата стойност може да достигне до 300 млн. паунда.

Минута преди края на първото полувреме Вила откри. Бирмингамци организираха бърза контраатака, при която топката стигна до Ахмед Елмохамади на десния фланг. Последва центриране в наказателното поле, където Ел Мохамади плонжира, но не успя да играе с глава, топката малко щастливо се удари в гърба му и влетя в мрежата на Дарби.

14 минути след началото на втората част Вила отново удари и отново Ел Гази бе замесен. Холандецът стреля, но ударът му ивън наказателното поле бе блокиран. Стражът на Дарби излезе, за да посрещне топката, но бе изпреварен от Джон Макгин, който с глава направи резултата 2:0.

Девет минути преди края Джак Мариът оформи крайното 2:1. След центриране отляво Йозефзоон свали топката към Мариът, който от около десетина метра даде надежда на „овните“.

Дарби натисна в последните минути, но не успя да стигне до равенството и Вила спечели промоцията.

Така бирмингамци се превърнаха в третия отбор, който си спечели класиране във Висшата лига, след като това направиха директно шампионът в Чемпиъншип Норич и вторият Шефийлд Юнайтед.