Хърватия нокаутира Англия в продълженията и е на финал!

Манджукич изпрати хърватите на първи финал в тяхната история Снимка: Getty Images
Манджукич изпрати хърватите на първи финал в тяхната история
Хърватите не изглеждаха свежи през първото полувреме, но надиграха Англия през второто Снимка: Getty Images

Хърватия победи Англия с 2:1 след продължения във втория полуфинал на Мондиал 2018 и по драматичен начин се класира за финала на първенството.

С победен гол на Марио Манджукич в 109-ата минута хърватите грабнаха успеха и ще спорят с Франция в мача за титлата на 15 юли. Това ще бъде първи финал на Световно първенство в историята на Хърватия, която е и първата балканска държава, достигнала толкова напред на световни финали.

Началото беше идеално за "трите лъва", които поведоха при първото опасно положение в мача.

В 4-ата минута Модрич фаулира Деле Али в удобна позиция за обстрел пред наказателното поле. Киърън Трипиър стреля страхотно над стената от прекия свободен удар и не остави шансове на Субашич - 1:0 за Англия.

Англичаните опитаха да използват импулса в играта си, а хърватите не бяха особено свежи и повечето им атаки изглеждаха безнадеждни. В 30-ата минута Хари Кейн направи страхотен пропуск сам срещу вратаря, а после и при добавката, но се оказа, че страничният съдия е вдигнал спорна засада в ситуацията.

В 32-ата минута Анте Ребич стреля, но Джордан Пикфорд се намеси на вратата на Англия.

През втората част Хърватия постепенно се разигра и атакуваше все по-опасно, а "трите лъва" бяха наказани за пасивността си.

В 68-ата минута Върсалко центрира отдясно, а Иван Перишич засече топката с бутоните, за да я вкара във вратата на Пикфорд - 1:1.

Пет минути по-късно Перишич можеше да донесе пълен обрат на отбора си след грешка в защитата на англичаните, но ударът му с левия крак срещна гредата. Англия изглеждаше все по-несигурно в защита и в последните минути Хърватия опита да използва момента си.

В 84-ата минута Пикфорд боксира лошо една топка право на крака на Перишич, но ударът на крилото не беше точен. Към края съперниците бяха предпазливи и така влязоха в продължения.

Там първото чисто положение беше за англичаните след корнер, когато Джон Стоунс стреля с глава, но Върсалко изчисти от голлинията и спря сигурен гол.

Хърватите обаче отново поеха инициативата и надиграха съперника. В края на първото продължение Манджукич засече центриране на Перишич, но Пикфорд спаси и нанесе тежък удар на хърватския нападател.

В 109-ата минута се стигна и до победния гол.

Джон Стоунс не реагира добре при една свалена с глава топка в наказателното на Англия, Манджукич го изпревари и с левия крак не пропусна да порази далечния ъгъл на Пикфорд - 2:1 и дива радост за Хърватия.

До края Англия опита да се върне в мача с изсипани топки, но нямаше сили да изравни. Последните минути англичаните даже изиграха с човек по-малко, тъй като Киърън Трипиър се контузи и трябваше да излезе, а Гарет Саутгейт вече беше извършил четирите си смени.

Така мечтата на Англия за втора световна титла приключва и на отбора му остава мача за третото място срещу Белгия на 14 юли.